| BETTY_3018 a întrebat:

Am varsat de vant. ce imi recomandati? dau fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Stai in casa 2 saptamani, te alimentezi corect( fructe si legume proaspete cat de multe pentru aport de vitamine), aplici mixtura mentolata pe bubite, nu te scarpini doamne fereste, fiindca daca rupi bubitele iti vor ramane urme adanci pe viata. Bei cel putin 2 l de lichide pe zi( ceaiuri cu lamaie, compoturi facute in casa, apa plata sau minerala, sucuri naturale). Nu ai voie sa faci baie sau dus pana nu se usca toate bubitele, insa poti sa te stergi cu ceai de Musetel acolo unde nu ai eruptia. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| MoonShadowxB a răspuns:

Si eu am avut. Cel mai bine e sa stai in casa, sa nu te duci la scoala pana iti trece si sa nu iesi afara! E bine sa stai linistita, in pat, sa te relaxezi, si sa nu te scarpini! Bubitele sparte provoaca mancarimi si mai puternice si pot sa iti ramana cicatrici! Daca iti e rau, sau ai febra, cel mai bine e sa te duci la medicul de familie.

| BETTY_3018 explică:

Momo, didy si moonshadowxb, daca raspundet la alte dintre intrebarile mele va dau fundita. promit! vlad esti un nesimtit.

| Dydy_7659 a răspuns:

Sa mergi la doctor. Ca sf sa nu iesi afara din casa si sa ai grije la alimentatie tb sa fii un regim. happy

Răspuns utilizator avertizat
| momo a răspuns:

Supa de pui cu galuste (daca e sa ma refer in materie de mancare). Stiu ca asta mancam cand am avut si eu varsat de vant la gradinita.
Cam atat imi aduc aminte si stiu big grin. Succes cu varicela laughingwinking