| Cristinaaa a întrebat:

Am varsta de 13 ani si am 73 de kg... Vroiam sa va spun ca practic volei, mai fac sport si la scoala de 2 ori pe saptamana...Nu mananc mult sau sa exagerez incat sa ma ingras. Daca prin chestiile astea nu pot.Atunci spuneti-mi daca pot lua pastile de slabit. Ce efecte poate sa aiba.Eu nu am probleme cu inima.Ma gandesc ca daca le voi lua sa nu ma ingras mai tare. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Jadis a răspuns:

Ca sa slabesti pentru ca esti destul de grasa pentru varsta ta, continua sa faci sport si macar in fiecare seara cateva abdomene. Si alergatul este o sursa de a slabi. Incearca sa alergi cateva ture de stadion, sau macar sa faci o tura de oras alergand. Trebuie sa mananci chestii cu foarte putine calorii. Acum despre pastile. Nu iti recomand. Uite pastilele te ajuta sa slabesti, dar nu iti recomand. Medicamentele pentru slabit reprezinta o atractie pentru multe persoane, in special pentru femei, in dorinta lor de a-si suprima pofta de mancare. Altfel, folosirea permanenta a acestor medicamente creeaza dependenta, duce la dereglari de metabolism, etc. Parerea medicului este singura in masura sa recomande sau nu administrarea acestui tip de pastile. Sfatul medicului: Cea mai buna metoda de pierdere a excesului ponderal si de mentinere a unei greutati sanatoase este aceea de a urma o dieta echilibrata, controlata, care sa imprime si imbunatatirea obiceiurilor alimentare, precum si exercitiul fizic zilnic. Si te ajuta sa slabesti, asta e singurul avantaj, iar dezavantajele ti le-am zis mai sus, sunt destule si grave. Acum e alegerea ta. Daca chiar insisti sa ai pastile de slabit atunci mergi la farmacie si o intrebi pe doamne de acolo ce iti recomanda, pentru varsta ta.

| alexaaa a răspuns:

eu la 12 ani am avut 75 kg.numi dadeam seama de cum aratam. dar te sfatuiesc sa nu iei pastile.inca nu ai o varsta potrivita.si sa nu mai vb de efectele secundare.eu in 6 luni am dat jos 23 kg. pur si simplu pentru ca vroiam un 10 la sport m-am apucat sa fac sport(si nu pentru ca vroiam eu sa slabesc). trebuie sa ai ff multa vointa. e un inceput daca tu zici ca nu mananci mult.in principiu eu am inceput asa:in fiecare zi, faceam 30 abdomene. dar pe masura ce trecea timpul, maream nr de abdomene.pana cand am ajuns la 150. poate pentru unii a face abdomene e un chin. dar nu e asa.incearca sa incepi cu un nr mai mic, si dupa un timp, mareste nr. tu ai un avantaj:faptul ca practici sport, ceea ce ajuta ff multwinkingeu nu mancam 3 mese pe zi(cum zice toata lumea ca e bine)pur si simplu mancam, dar fara ciocolata(decat vreo 2 tablete), mancare(paine integrala).aaa...si imi numar si acum caloriile pe zi.incearca sa faci abdomene, sa reduci un pic din mancare(chiar daca nu mananci mult). si un lucru extrem de imp:nu dispera sa slabesti.eu si acum sunt un pic obsedata de cum arat. dar tu incearca sa ai rabdare, vei vedea cum vei incepe sa slabesti si sa te simti altfelhappy. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa ai vreo dereglare hormonala. De exemplu, daca tiroida ta a luat-o razna, poate elibera in organism substante ca sa te "ajute" sa te ingrasi, orice ai face. In acest caz solutia nu ar fi pastile de slabit, ci pastile care sa dreaga tiroida. Mergi la medic si cere un examen amanuntit, intai sa afli de ce te ingrasi, daca nu mananci ca porcu'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu iei pastile de slabit
slabeste natural
cauta pe net retete de slabit

| xSequel a răspuns:

Megi la doctor-ul de familie si spune care este problema.Iti v-a da poate niste medicamente sau niste sfaturi happy. Fundita?

Aaaaa...am uitat...se v-a rezolva cu timpul aceasta problema.Si sora mea are 14 ani, si are 40 kg.Cand ea avea 12 ani si ea avea cam tot asa 60 sau 50 kg.Deci vreau sa spun ca ti se v-a rezolva problema asta cand o sa mai cresti.(e de la corp) happy

| daniela77 a răspuns:

Iti recomand, in primul rand, analize si control medical. Apoi, poti incepe si o cura de detoxifiere a organismului cu multe legume si fructe proaspete. Pentru a nu-ti pierde pofta de viata dar si pentru a-ti suplimenta alimentatia cu fitonutrienti si si antioxidanti iti recomand sa incepi cu 60 ml bautura Mandura de 2 ori pe zi timp de 3 luni. Este un suc delicios careconstituie o sursa de energie pentru organism, neutralizeaza radicalii liberi, contribuie la reducerea colesterolului "rau", ajuta incheieturile, mentin sanatatea pielii si a celorlalte organe din corp si contribuie la marirea rezistentei impotriva cancerului si a imbatranirii si e recomandat atat copiilor cat si adultilor. vezi si http://mandurabusinessromania.webgraden.ro
Nu trebuie sa te infometezi; ai rabdare cu corpul tau si iubeste-l ajutandu-l natural. Mult succes!