Întrebare recomandată | Elena2106 a întrebat:

Ce as putea sa mananc incat sa ma ingras? Tin sa spun ca nu am probleme cu greutatea am 56KG dar vreau putin sa ma ingras

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RaulMA a răspuns:

Mănâncă pâine in special si mâncăruri bogatein grasimi, peoteine etc. Depinde si de om. Sunt uni cum sunt eu de exemplu, pot sa mănânc cat vreau. Nu ma îngraş. Dar daca tu chiar vrei. Mănâncă mult si târziu. Dupa ore târzii. Atunci se depune din câte am auzit. Si vezi că trebuie sa fie ceva vitamine. Eu zic sa fi mulţumită cu greutatea ta, altele. Ar da orice sa o aibă si se lupta luni intregi pentru a o avea, baftă

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Urmeaza sezonul, mananca niste suplimente sanatoase de Ignat: jumar, caltabos, fripturi, tocanita, sunca, slanina afumata, chiar si paine cu untura cu rosii sau ceapa... happy
Nu lasa prajiturile de sarbatori sa se usuce, consuma-le, ar fi pacat sa le manance altii sau sa fie aruncate uscate...

Nu uita sa montezi alarma pe cantar, sa sune peste 100Kg! big grin

| RAY a răspuns:

Simplu afli
grasimi 9 calorii per 1 gram
carbo =4 calorii per 1 gram
proteine 4 calori per 1 gram
trebuie sa consumi multe grasimi gen avocado,slanina,chipsuri, sunca, nu recomand dulciuri pentru ca dau dependenta nici sucuri de nici un fel, as recomanda multe fructe, legume, miere bio
totul tine de calorii

Calculează-ți necesarul zilnic de calorii cu ajutorul sistemului BMR (rata metabolismului bazal).
http://unica.md/calculator-necesarul-zilnic-de-calorii/

| NGheorghe a răspuns:

Grija sa nu confunzi: opusul lui "slaba" nu este "grasa" ci "puternica". Deci daca am tinea cont de un proverb indian (Tu esti ceea ce gandesti.) atunci, practic, tu nu mai trebuie sa faci nimic, te vei ingrasa din indiferent ce mananci, deoarece deja esti confuza.
in schimb daca vrei sa fii tare, puternica si rezistenta... atunci sunt foarte multe de luat in calcul: nu doar calitatea hranei, cantitatile combinate (salate, legume, cereale, uleiuri, fructe), dar si ceea ce nu se combina (cartofii + oua! inseamna digestie GREA si inutila...
https://retetecugust.com/info-sanatate/combinarea-corecta-a-alimentelor/
Apoi, ca sa fi tare mai poti lua in calcul orarul meselor, cat si orarul de somn.
Ca sa fi grasa nu trebuie sa iei nimic in considerare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai vrea sa te ingrasi? Esti perfecta la greutatea ta, acum depinde si de inaltime dar sigur nu ai peste 170cm
Mai bine te focusezi pe pus masa musculara pe picioare si fesieri dar si spate, este ok sa fi salbutã dar cu forme.
Binenteles mai bine ai avea grija si la alimentatie sa o ai sanatoasa

| BIoody a răspuns:

Ce noroc pe tine laughing vezi sa nu treci de 65-70 maxwinking

| Choasmakerangel a răspuns:

De ce ai vrea sa te ingrasi? is doar curios

| Elena2106 explică (pentru Choasmakerangel):

Nu stiu ma simt Mai bine Putin Mai pufoasa plus ca sunt in alta am 1.65

| AlaskaYoung17 a răspuns:

O varianta mai sanatoasa ar fi sa incerci sa pui pe tine masa musculara prin mersul la sala si activitati sportive, dar daca vrei sa te ingrasi incearca sa mananci mai mult, in special carbohidrati, dulciuri, proteine, dar tine cont de un anumit echilibru, astfel incat sa nu iti strice sanatatea.

| Lupașcu_Andrei_1998 a răspuns:

Poti sa mananci alimente cu multe calorii foarte des