| PumpkinDoll a întrebat:

Am vazut o intrebare si mi-am adus aminte de ceva. Am niste ticuri, sa le zic asa... Dupa ce fac mancare, fortez ochiul de la aragaz foarte tare, pana ma dor degetele CA sa fiu sigura ca am inchis gazele, la baie deja am rupt un robinet tot din cauza asta, dupa ce fumez si sting tigara punand putina apa in scrumiera, stau si ma holbez la ea 5-6 secunde sa fiu sigura ca e stinsa, e tulburare obsesiv compulsiva? Si cand eram mica aveam problema asta, eram obsedata sa pun lucrurile drepte, "la boloboc".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Unii ar zice ca e OCD toata ziua. Eu zic ca daca ticurile astea nu iti controleaza si nu iti distrug si poti sa le controlezi cat de cat, sa nu pui mare accent pe un disgnostic.

| Donsavas a răspuns:

Diagnosticul il intereseaza pe medic, pe tine te privește tratamentul. Consulta un psihiatru!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu, esti doar responsabila, poate si perfectionista, nu inteleg de ce va tot cautati de boli. Toti avem frici si fixatii aiurea, mai ales cand ne e frica de ceva. Eu ma verific mereu de portofel, telefon, chei pentru ca mi le-am pierdut de multe ori si am ramas cu paranoia, uneori folosesc aragazul si dupa o jumatate de ora ma sperii ca nu imi amintesc daca l-am inchis sau uneori imi cumpar carti si ma deranjeaza foarte tare ca sunt de marimi si grosimi diferite si mi se pare ca arata dezordonat in biblioteca, desi nu e asa.

Daca parintii tai te-au invatat sa inchizi bine robinetele si ti-au zis cine stie ce povestioara despre cum au murit unii asfixiati e normal sa fii asa.

OCD e chiar naspa, e o obsesie de care nu poti scapa, care iti distruge viata. Am o cunostinta cu OCD, face curatenie toata ziua si daca atinge o singura data usa se duce si se spala pe maini, totul trebuie sa fie imaculat, daca mergi la ea acasa iti pune perne speciale pe scaune/canapea, sa nu le contaminezi pe ale ei. O data m-am intalnit cu ea, era luna mai, erau 20 de grade afara si ea avea manusi si bluza pe gat trasa peste nas...
Plus ca repeta niste lucruri fara sa realizeze. De exemplu a spalat un pahar, sta 2 minute il mai spala o data. Si tot asa. Te apuca ameteala daca stai s-o urmaresti.
nu orice fixatie = ocd.

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns:

Am rămas perplex! Ori tu nu vorbești limba româna ori eu am uitat-o.
1 "ochiul de la aragaz" este locul unde-i focul, locul unde pui oala. Acolo nu ai ce forța. Robinetele de la aragaz nu se prea pot forța... să se închidă. Robinetele alea nu doar ca se închid înainte de a ajunge in poziția zero, dar in poziția zero ele ies in afara. Nu îmi dau seama ce anume forțezi tu! Trasul in afară?
2 robinetele de la baie —— sunt pentru apă. Când apa este închisă se poate vedea cu ochii liberi. Robinetele ce se răsucesc mai pot fi rotite vreo jumătate de spirală după ce apa este oprită. Cu cât le strângi mai puternic cu atât este mai rău, deoarece garnitura ce închide apa, care este din cauciuc, cu cât este presată mai puternic cu atât se deformează mai repede, si deci, se strică mai repede.
Orice tulburare ar fi, o data ce conștientizezi modul de funcționare, vei începe sa le folosești mai "calm". Ca sa conștientizezi modul de funcționare trebuie sa ai ocazia sa desfaci robinetele piesă cu piesă, si ce-i drept, asta este o ocazie rară.
Poate o dată te vei plictisi de atâta forțare, sau poate vei obosi... cine știe?

| IoanaRoman09 a răspuns:

Eu asa patesc cu usile = ))))

| anonimaalee29 a răspuns:

E bine oarecum, nu vei pati niciodata sa ti se inunde casa sau sa ia foc laughing Doamne fereste. Si bunica mea face la fel din cauza acestei frici. Uneori verifica usa la intrare de zic ca ii va rupe clanta
laughing

| MichaelKinGzZz a răspuns:

"Si cand eram mica aveam problema asta, eram obsedata sa pun lucrurile drepte, "la boloboc"." - Asta ar trebui sa o privesti ca pe ceva oarecum bine. Deoarece asta inseamna ca iti placea sa fi o persoana ordonata. bine ca acum sa asezi fix la "bula" da poate sa fie o obsesie. ish. Dar na sunt mici chestiute pe care fiecare le avem (Exemplu meu, Cand merg la dulap *se afla in debara* verific de doua trei ori dupa ce mi-am terminat treaba desi sunt constient ca am pus / inchis usa si lacatu. Dar fac asta sa fiu eu sigur ca e inchis)