| PumpkinDoll a întrebat:

am si eu niste probleme dar mai bine le-as numi ticuri,de exemplu dupa ce folosesc aragazul mereu cand inchid ochiul chiar daca stiu ca am inchis gazele tot fortez ochiul spre dreapta sa fiu sigur ca s-a inchis,dupa ce fac dus sau ma spal pe maini apas destul de tare pe robinet sa stiu ca s-a inchis, cand plec de acasa la fel fortez cheia si dupa incerc clanta de 6-7 ori sa fiu sigur si cand eram mic de exemplu daca aveam niste jucarii era musai sa le pun sa stea drepte pe raft si totusi chiar daca erau drepte tot continuam sa le misc 1cm pentru ca mie nu mi se pareau drepte sau daca aveam mai multe bancnote cand le puneam undeva voiam mereu sa stea una peste alta si sa fie drepte, sa stea drept...cum as putea scapa de asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Astea nu sunt ticuri,ci compulsii. apar de la o gandire de tip obsesiv. De obicei,persoanele neimplinite in prezent care au suferit de o depresie in trecut,raman ceva timp cu un astfel de comportament. Daca te deranjeaza,exista pastile care vor rezolva rapid problema. In schimb, daca vrei sa rezolvi treaba asta, inseamna sa gandesti mai profund, sa te gandesti la ce te face pe tine implinit cu adevarat! Persoanele care isi cauta implinirea fara sa stie, se lovesc deseori de lucruri marunte. Se intampla des in ziua de astazi.

| Superior a răspuns:

Fix aceleasi ticuri le am si eu! Nu credeam ca mai exista persoane ca mine, credeam ca sunt eu nebun laughing E bine atata timp cat nu faci clanta de la usa sa scartaie (cum am facut eu), e bine sa fii sigur in viata!

| Rux2000 a răspuns:

Si eu am avut aceste obiceiuri mai ales aia cu trebuie sa stea totul aranjat daca nu stau sa le aranjez o groază de timp. Sau cand ma duc la baie inchid usa cu cheia si dupa aia o incerc sau chiar daca am incercat usa o data ma mai duc odata stau cu gandu sa o mai incerc sa fiu sigura. nu este ceva gresit in nimic din ceea ce faci mie mi se lar niste lucruri normale si aia cu gazul si cu usa de la intrare pana la urma este spre binele tau.☺ nu ai ce sa faci ca sa scapi de aceste obiceiuri lasa timpul sa te "scape" de ele.