| VaLe97 a întrebat:

Am voie sa mananc ciocolata daca am varicela? Si daaca nu, de ce? Dau FUNDA LA RASPUNSUL CARE CONSIDER CA MA AJUTAT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Mai ai chef de mancare la varicela? De obicei, se pierde pofta.
Desi evenso ti-o zis ca ai voie ciocolata, totusi nu manca. (chenarul de expert e o capcana laughing maaare grija).
Eu stiu ca la varicela se tine regim si n-ai voie cafa si cioco, ciocolata iti da o stare de iritabilitate, de agitatie si o sa te manance si mai rau bubitele alea. De obicei faci si febra la varicela si, mancand ciocolata, iti faci mai mult rau. Nu stiu ce-ti recomanda lumea buna prin raspunsuri, doctorita noastra de familie, femeie cu foarte multa experienta, le-a interzis copiilor mei ciocolata, de fiecare data cand s-au imbolnavit.

| VaLe97 explică (pentru Leocerba):

Va multumesc. :*

| evenso a răspuns (pentru Leocerba):

Iti multumesc Leocerba.

| Leocerba a răspuns (pentru evenso):

Evenso happy Ce mustata! Imi aminteste de-o poezie de cand eram mica-mica.
Suporta-ma, 10 versuri avea: "-Vreau sa vad o rata/Cu mustata! -Rata si mustata/Nu se vad la fata/Niciodata-n viata!/-De ce?/ -Pentru ca rata/Umbla dimineata,/Iar mustacioara/Umbla seara"
Asta-nvatam eu la gradi, multumesc pentru rabdare laughing
L.E. Ti-ai schimbat poza cu mustata. Asta noua seamana cu mine la gradi. Eu la gradi invatam poezii. Vrei sa-ti spun poezia cu rata si mustata? are doar 10 versuri...

8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Regimul alimentar este dupa preferinte si varsta.
Sa nu te scarpini! raman cicatrici.

evenso
| evenso a răspuns:

Ai voie sa mananci ciocolata, dar trebuie sa te abtii a consuma alimente cu grasimi sau oua timp de 5 zile.

| BiuL a răspuns:

Din cate stiu eu la varicela nu exista regim alimentar, eu nu-mi amintesc sa fi avut interdictii cand am avut boala aia. Eu zic ca poti manca dar mai sigur da-i un telefon medicului tau si intreaba.

| VaLe97 explică (pentru BiuL):

Mersi:*

| Traistaru_Elena_1989 a răspuns (pentru BiuL):

Multumesc!