| anonim_4396 a întrebat:

Am vomitat fortat pentru ca familia mea tot zice ca sunt foarte grasa si o batoza.Dar ei imi gatesc cartofii prajiti zilnic cu carne si imi cumpara doar pizza fara ca eu sa cer. Iar eu mananc ce este. Si dupa ce am vomitat ieri astazi inca imi vine sa vomit si ma ustura gatul tare stiti vreun remediu? Inca imi vine sa vomit. Nu merg la doctor pentru ca o sa zica ca am ceva anorexie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| chuckmanson a răspuns:

Nu, o să zică că ai bulimie sau te îndrepți spre asta! Dar du-te! Crede-mă, știu din experiență că bolile mintale nu vor dispărea ca prin minune dacă le ignori și refuzi ajutor profesional. Părinții tăi sunt niște oameni abuzivi. Cum au zis alții, ar trebui să îți gătești singură dacă chiar ai probleme cu greutatea, deși e posibil să fie doar o percepție distorsionată a ta! Nu te juca cu chestia asta, o prietenă de a mea a fost anorexică odată și ajunsese așa slăbită că nici nu se mai putea tine pe picioare și trebuia să se târască pe podea! Tulburările de alimentație sunt periculoase, așa că nu te pune în pericol și du-te la psihiatru!

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ii povestesti si doctorului asta, nu are cum sa iti zica ca ai anorexie, ci ca cei din familia ta sunt niste imbecili. P.S. Cumpara si gateste-ti chestii mai de bun-simt...

| dinaprilie a răspuns:

Poti sa iei niste bomboane din alea de supt gen pentru dureri in gat.

| PlatinumKira a răspuns:

În acest caz de preferabil ar fi să-ți gătești tu ce dorești. Poți merge și la doctor, dar e decizia lui ce zice. Dacă ai un medic de familie bun îl poți suna și întreba deoarece și el ar trebui să știe destul de multe.
Poți începe prin a găti salată și mâncare mai light. Caută rețete pe internet, sigur găsești ceva ce ți-ar plăcea.
Poate eu nu sunt în măsură să zic, dar dacă tu te consideri mai plinuță poți să faci și ceva sport.
Îmi pare rău dacă te-a deranjat răspunsul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PlatinumKira):

Nu avea de ce sa o deranjeze, si ca sa adaug ceva la raspunsul tau - din propria experienta - starea de spirit poate fi direct dependenta de alimentatie. Gen daca ai o stare de spirit nasoala - nu ma arunc la cuvinte gen "depresie" ca nu are rost, dar si acolo se aplica - faptul ca bagi fast food fara rost in tine nu te ajuta. Niste fructe, salate, ceva mai light, plus miscare... alea fac minuni!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
În primul rând ar trebui să îți anunți "familia"că astfel de comentarii din partea lor nu te ajută prea mult!
( Dacă vor să te motiveze să slăbești, o pot face într-un alt mod și manieră, nu așa!, ( spune-le că așa, în acest mod, te bagă, dacă nu au făcut-o deja, în depresie! )

Spune -le să facă ( pentru binele tău ) o schimbare în meniurile / mesele principale ale zilei!

NU MAI FACE ACEST LUCRU!
Se poate ajunge la probleme de natură fizică și psihică foarte serioase!

Eu aș zice ( aș sugera chiar ), că o vizită la medicul nutriționist & psiholog te-ar ajuta!
Uite răspunsurile mele, aici!, poate te motivează :
https://www.tpu.ro/......-in-ciuda/
Vezi că sunt două!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e chestia ca te ai ingrasat, își bat joc de tine, o văzut ca ai probleme psihice și te umilesc, sa vezi. când o sa slăbești o sa caute alte motive sa își bata joc de tine, sa te umilească, e vorba de educație aici, de sănătatea mintală și de caracter care lipsește cu desăvârșire. Am și eu petarde de astea în familie, dar eu în comparație cu tine le cam dau peste nas! Ești o victima acolo, te disprețuiesc ca ai probleme psihice nu ca ești grasa, nu te iubesc, nu au empatie fata de tine, nu te respecta happy persoanele cu afecțiuni psihice sunt stigmatizate de toată lumea, implicit de propria familie; doar mama ta te iubește și te acepta asa cum ești, poate și tatăl tău, dar nu totdeauna.
Mi-am permis sa îți dau răspunsul asta ca știu cine ești, ce nickname ai avut, ce probleme avea maica-ta (psihice) nu îți mai schimba nickname-ul ca nu te cunoaște nimeni, nimeni nu îți vrea Raul de aici, mai degrabă găsești empatie aici decât la tine în familie. Nu te respecta asta e ideea! Poate și de aia te-ai îmbolnăvit din cauza mediului, dacă aveai alta familie erai ok, ca o persoana normala. Cauta-ți un iubit și ia-o de la 0, pleaca de acolo!

| salieri84 a răspuns:

Spune-le parintilor tai, ca inainte de a da lectii de alimentatie si nutritie, ar trebui in prealabil, sa se educe ei insisi, in aceasta directie, cel putin. Meniul pe care-l savurati zilnic, nu va aduce beneficii, din contra, un risc major de a dezvolta boli grave precum, diabetul, boli cardio-vasculare, sau ulceratii.

| Simpatic a răspuns:

Daca erau destepti cei din familia ta, mama ta s-ar fi priceput sa gateasca sanatos, mama mea de exemplu face doua feluri de mancare diferite in fiecare zi, da ai auzit bine, pe langa asta am fructe legume de toate, pun pariu ca mama ta e o imputita de aia care nu face nimic toata ziua si mai si fumeaza pe langa asta, genul ala care au jeg prin casa si animale de companie.
Daca erau oameni te-ar fi ajutat ducandu-te la un medic nutritionist, asa te ajutau!

| Violleta2022 a răspuns:

Ia o pauza de la mancat pentru 6-8 ore, fiindca ai vomitat si bea numai ceai caldut de plante.
sanatate multa!