| LikeASunset a întrebat:

Ametelile si durerile de cap pot fi provocate de defecte ale vederii? Eu nu port ochelari si ma doare capul si ametesc des fara motiv.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Sigur ca da, dar mai exista si alt motiv, sa nu cumva sa ai tensiunea arteriala marita, deci mergi la...medicii de specialitate, nu te neglija, ai grija de sanatatea ta. S-auzim numai de bine!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Durerile de cap pot fi provocate de probleme ale vederii. Cel puţin la mine aşa a fost. Cât despre ameţeli s-ar putea să ai tensiunea mică. Şi dacă te ridici brusc din pat să spunem această scade şi mai mult de aia provin respectivele ameţeli. Poate ai şi lipsă de calciu! Baftă!

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Poate fi de la ochi dar poate fii si anemia...adica nu ai fier incearca sa mananci sfecla rosiehappy

| doar.pt.voi. a răspuns:

Asa patesc si eu cam de 2-3 ori pe saptamana. dar nu stiu de ce:-s daca afli ceva despre asta da add la anda_18_ale happy

| Alexandra_7209 a răspuns:

Eu nu sunt in masura sa-ti dau un diacnostic. cel mai bine ar fi sa-ti faci un consult la medicul oftalmolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, calculatorul poate avea un impact puternic asupra ochilor daca nu iei masuri de prevenire, anume, protectie impotriva razelor pc-ului, sau ochelari special de protectie pentru atunci cand iti petreci timpul la calculator.Defectele vederii se pot corecta cu lentile convergente.

| madytza_7574 a răspuns:

Da s-ar putea sa fie din cauza vederii ca simptomele astea le-am avut si eu

sau probabil ai lipsa de calciu daca zici ca ai ameteli

oricum cred ca mai bine ar fi daca te-ai duce la doctor

| deny_3888 a răspuns:

DA! Sh mie mi se intampla la fel sh am inceput sa renunt la orele la calculator! Sh incepe sa mearga! Daca vrei poti sa folosesti metoda mea, dar te sfatuiesc sa mergi si la un control medical! :*

| LikeASunset explică:

Ideea e ca am lipsa de calciu. Am fost la doctor si mi-a dat tratament si iau de doua saptamani. Nu prea vad nici un rezultat si m-am gandit ca poate fi alta cauza.

| LikeASunset explică:

Mda. Multumesc mult pentru sfaturi. Am fost la Oftalmolog si trebuie sa port ochelaristraight face

| Felicia_Rebeca_2000 a răspuns:

Eu am avut dureri de cap si ameteli, mi-am pus ochelari, dar acestea persista.