| MrBeanTeddyBear a întrebat:

Ampicilina(antibioticele) se dau si fara reteta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

De regula nu, dar depinde de farmacist.

| Corina a răspuns:

In general, antibioticele nu se dau fara reteta (recomandare) de la medic, dar depinde de la o farmacie la alta. Sfatul meu este sa consulti totusi medicul de familie, pentru a-ti prescrie tratamentul corect.

| fabiola a răspuns:

La unele farmacii, da...se dau! Dar trebuie sa stii pentru ce iei antibioticul, daca organismul il accepta. Unii sunt alergici la un anumit antibiotic si de aceea este bine sa intrebi medicul de familie.

| AdelinaC a răspuns:

Nu se iau(chiar daca farmacistii vad antibioticele si fara reteta, este ca sa-si faca ei vanzare) pentru ca depinde foarte mult de timul de microb pe care il ai, felul in care reationeaza organismul tau.Ampicilina luata in doza mai mare sau nepotrivita varstei poate cauza greturi, varsaturi si este mai bine sa mergi la medicul de familie si sa iti spuna el ce antibiotic sa iei si cat sa iei.
Daca ai auzit un prieten ca el a luat ampicilina si i-a trecut este poate pentru ca el a avut mirobul pe care ampicilina il vindeca, dar daca tu nu ai la fel? Sau daca ai mai luat inainte, poate acum ai altceva. Un medic poate mai bine sa-ti recomande un medicament.

| Ady00pk a răspuns:

DA! Dar ATENTIE! Trebuie sa fie consumate la recomandarea unui medic sau a unui farmacist!

| kareina a răspuns:

Se dau si fara reteta, dar ai grija pentru ce le iei, nu se iau aiurea pentru orice!

| theorizer a răspuns:

In mod legal ar trebui sa dea, insa ca orice comerciant si farmacistii pot servi doar pe cine vor ei no talking asa ca se mai dau un pic in spectacol. Asta pana cand guvernul in paradoxala lui grija sa nu gresim cumva medicatia chatterbox le va interzice pe bune.

| alexandra432 a răspuns:

Nu nu se dau fara reteta!