| Pitic a întrebat:

Ampicilina este buna pentru raceala/gripa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Raceala si gripa sunt doua chestii relativ diferite; poti sa racesti de frig insa igripa o faci din cauza unui virus;
ampicilina nu este pentru virusi - pe aia e greu sa ii sperii cu asta - ci pentru infectia survenita din cauza slabirii sistemului imunitar ca urmare a racelii sau gripei...

| mymed a răspuns:

Nu, ampicilina este un antibiotic activ doar in infectiile bacteriene. Raceala si gripa sunt infectii virale (http://www.mymed.ro/raceala-gripa-diferente.html).
In plus, administrarea de antibiotice atunci cand nu sunt indicate este foarte daunatoare (http://www.mymed.ro/excesul-de-antibiotice.html).
@soothe, @Bzoli - denumirea corecta este virusuri nu virusi.

| fabiola a răspuns:

Este buna pentru complicatiile care apar in urma unei raceli.O raceala netratata corespunzator poate afecta caile respiratorii (sinuzita, laringita, bronsita si chiar pneumonii) In acest caz se prescriu antibiotice dar numai medicul decide tipul!

| maryy a răspuns:

Nu.Pentru ca slabeste sistemul imunitar si nu e foarte bine.Acum o luna doua am fost si eu racita si am luat, dar mi-a facut mai mult rau.De la ea ai niste stari mai ciudate si stari de voma, ameteli.N iti recomand!

| Cory_1336 a răspuns:

Nu.ia nurofen răceala si fervex iti va trece.

| silvian12 a răspuns:

Nu stiu

| BZoli a răspuns:

Ampicilina nu este buna pentru gripa sau raceala deoarece sunt cauzate de virusi.
Ampicilina este un antibiotic si este bun impotriva infectiilor cu bacterii, infecriile cu virusi se trateaza cu antivirale dar ca si antibioticele vor fi luate numai la recomandarea medicului.
pentru tratamentul simptomatic se poate lua nurofen; paracetamol; sau complexe cum ar fi humex raceala si gripa sau fluend.

| BZoli a răspuns:

Mymed; Ai dreptate. Scuze de offtopic.

| cleopatra_7128 a răspuns:

BUNA,din cate stiu eu este pentru infectii¡