| anonim_4396 a întrebat:

Imi trece raceala numai cu paracetamol si ampicilina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.
Trece si singura de fapt, daca nu-i dai motiv sa persiste.
Mie imi trece si febra fara nimic. Doar nu ma fortez sa mananc, beau multa apa si o las sa-si faca damblaua o noapte, doua. Nu, nu fac asta ca sa ma chinui singura, dar cand eram mica nu-i spuneam niciodata bunicii cand eram racita sau aveam febra. Ma obliga sa mananc, sa beau ceaiuri si pastile, ma trezea de zece ori intr-o noapte...
Adevarul e ca cel mai bine dorm cand am febra.
Sa revenim la raceala ta: da, iti va trece, doar sa nu stai in curent sau in frig. Doame, e doar o raceala curge nasul, tusesti si stanuti. Eu nu cred ca ai nevoie de medicamente, cu cat folosesti mai multe, cu atat iti distrugi imunitatea si de fiecare data cand vei raci vei fi dependenta de ele. Bea ceai, e mult mai bine.
Nu te refereai la o raceala la rinichi, au altceva, nu? Pentru ca daca da, se cam schimba situatia...
Insanatosire grabnica!

6 răspunsuri:
| alexflor87 a răspuns:

Nu mai luati atata antibiotic la o raceala. Raceala este produsa de virusuri, iar antibioticul este pentru eliminarea infectiilor produse de bacterii.

| AnnielaIoana a răspuns:

Ampicilina este un antibiotic nu il poti lua decat daca ti l-a recomandat medicul.Un tratament cu antibiotic daca il i-ei dupa ureche si nu faci un tratament complet risti ca atunci cand vei avea o infectie, ca antibioticul sa nu-si mai faca efectul.Vei deveni imuna la acel antibiotic.Deci il poti lua numai daca medicul ti l-a recomandat.

| ionutz20cm a răspuns:

Buna,nu cred dar incearca cu siropuri sau din astea. Sper sa iti treaca.

| Raduly_Edi_1997 a răspuns:

Iti trece daca esti putin racita, dar daca mai mult ....nu stiu