| anonim_4396 a întrebat:

Anti tetanus se face doar daca te musca cainele?
Anti Tetanus se poate face de la papagali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Poate vrei să spui anti-rabic, nu anti-tetanus.
În cazul mușcăturii de papagal nu este necesar. De la papagali poți să iei cel mult psitacoza care duce la pneumonie, dar aceasta se transmite pe calea aerului.

2 răspunsuri:
| Bianca777 a răspuns:

Anti Tetanus e o injecție care se face daca te mușcă câinele sau alt animal, ca sa nu te infectezi. De obicei daca saliva cainelui sau a oricărui alt animal ajunge in contact cu sângele tau, probabil ca e nevoie sa iti faci anti Tetanus, dar trebuie sa te prezinți cat mai repede la medic. Dacă papagalul tea ciupit rau, consulta medicul, nu stii sigur daca e nevoie de anti tetanus

| NoLongerInUse a răspuns:

Pe mine si pe parintii mei ne-au mai ciupit papagalii (a dat si sangele) dar nu am luat nimic si asta a fost acum ceva ani si nu am patit nimic deci nu cred ca se ia daca te ciupeste o pasare.