| Lin_Mada_1997_pxQQ a întrebat:

Anul trecut in 2016 luna lui august am fumat etnobotanice,si am luat panica,am ramas cu panica aia,am chemat salvarea, am fost internat in spital 1 saptamana,mi au dat calmante,faceam atacuri de panica, dupa 1 saptamana mi au dat drumu acasa atacurile de panica au continuat si a aparut si respiratia ingreunata,limba umflata,nod in gat,frica de moarte,frica ca am probleme si ca mor,frica de a nu inebuni,frica de a nu pati ai mei ceva,daca cand mananc ma inec,daca am probleme la plamani,daca am vre o boala care nu o pot depista,daca mor,si tot asa, tin sa mentionez ca din anul 2016 in luna lui august am facut atacuri de panica pana in 2017 luna lui septembrie,dupa am terminat o cu atacurile de panica,dar respiratia grea,frica de a inebuni, frica de moarte.
A murit un baiat de 14 ani ieri si am stat cu gandul la el mereu,nici nu am putut dormi,aveam stari de caldura,ca si cum as avea febra,gura uscata nu aveam saliva... poate cineva sa mi spuna ce sunt toate acestea?
De ce imi este frica? De ce am gura uscata? De ce am senzatia de nod in gat? De ce mi e frica de a muri? De ce mi e frica de a nu inebuni? De ce mi e frica de absolut tot,nu am pofta de mancare, inima imi bate tare( am momente) ...va rog frumos sa mi spuneti....de exemplu cand ma joc jocuri video sau vorbesc cu cineva,nu mai respir greu,nu imi mai e frica,zambesc,e alt fel, dar cand ma pun in pat sa adorm ma apasa gandurile rele.
Stie cineva ce am? Si daca a mai avut aceste simptome? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Probabil ti s-a cauzat ceva pe sistem nervos sau e doar o anxietate severa. Un psiholog pentru prima dată ar fi o idee buna, iar la însemnarea lui (sau din propria ta inițiativă) si un psihiatru.

| IIIshaneIII a răspuns:

Ce ai?!
Creierul parlit de la prostiile alea
Nu le mai consuma si poate iti revii
Nu stie nimeni si nici un doctor ce substante necunoscute contineau chimicalele ale, si ce,, au ros soarecii,,

Răspuns utilizator avertizat
| M7Seven a răspuns:

Nu mai baga etnobotanice sunt cea mai mare porcarie. Daca vrei ceva bun ia maria dar sa fie curata.Ai ramas cu atacuri de panica si in general panica de la prostia aia, mergi la doctor dar cred ca o sa iti dea calmante, daca eram in state iti dadea o reteta pentru o luna de maria curata si erai ca nou, pana la urma cui pe cui se scoate

| Puyasigeorgehora a răspuns:

In primul rand, nu ai innebunit, sansele sa mori sunt destul de mici, pana la urma, a trecut un an si ceva, bea lichide, macar 2L pe zi de APĂ, de frică vei scăpa într-un final, nu te mai stresa de ea, nodul in gat il ai pentru ca tu crezi ca se va intampla ceva rău oricănd, mănâncă fără pofta dacă altfel nu poti, pentru că trebuie sa te menţii la un stadiu normal, dacă te simti lipsit de viată, manancă. Inima iti bate tare deoarece tu inca te gandesti la asta. (O mica poveste: Si mie imi bate inima foarte tare, daca imi dau tricoul jos pot vedea cum se misca pielea pe mine, toate astea din cauza ca ma gandesc la o persoana iubita, nu, nu a murit, doar s-a despartit de mine, prima iubire. Incerc sa o uit si asa inima imi revine la normal).
Deci, nu mori, nu ai innebunit, daca ai fi facut-o nu scriai asta, este ceva perfect normal sa ceri ajutorul, cineva nebun nu ar recunoaste ca este unul. Fa activitati care te relaxeaza, ca de exemplu, ia-ti telefonul, niste casti, imbraca-te si mergi putin pe strada ascultand melodiile tale preferate. Asa poti lua o gura de aer, ti se mai oxigeneaza creierul si te mai linistesti. Nu mai bea cafea sau fuma, cafeaua e pentru inima si respiratul greu/gura uscata tin de fumat.