| Rienmedire a întrebat:

Apa minerala afecteaza rinichii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Asa se aude..ca "acidu" ar "face" pietre, nisip...

| bookofknowledge a răspuns (pentru dinaprilie):

Mineralele fac pietre, nu are treaba cu aciditatea, aciditatea are treaba cu crearea de saruri(acid +bazic=sare) care tot nu-s bune in anumite conditii.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru dinaprilie):

Există și apă plată minerală, nu doar carbogazoasă. Că așa a lăsat Dumniezo pe Terra.winking

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru bookofknowledge):

Apa minerală nu este obligatoriu și carbogazoasă.

| bookofknowledge a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Stiu ce este apa minerala(deoarece contine minerala si carbogaificata deoarece contine Co2, mai uitate la ce anume am raspuns inainte sa tragi concluzii.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru bookofknowledge):

Ai dreptate. Am citit prea repede. Greșeala mea.

| bookofknowledge a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Nu face nimic si eu ma mai grabesc uneori.

| bookofknowledge a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Pe deasupra exista apa poate fi baica, neutra sau chiar acida fara sa aiba nevoie sa fie carbogazoasa (apa acida si bazica are un ph apropiat celui neutru, dar pentru apa, acea mica deviere, o trece spre una din categorii).

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru bookofknowledge):

Știu. Numai că OP s-a referit la cea carbogazoasă. Am simțit asta în nări. laughing

| dinaprilie a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Daa..si alea natural carbogazoase ( da cei drept probabil nu la nivelul lu’ coca cola )?

| dinaprilie a răspuns (pentru bookofknowledge):

+1

| bookofknowledge a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

La asta ai mare dreptate

| Alverto a răspuns:

Mnu. Dar nu le face nici bine. Recomandata e apa plată sau de la robinet (daca zona respectivă se afla pe harta izvoarelor cu apa buna de băut), că te balonezi daca bei apa minerala in loc de apa plata. Apa minerală e buna combinata cu sucuri de fructe, fiindcă un suc bei mai rar daca tii la sănătate, dar apa bei mai des așa că cea mai bună e apa plată.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Alverto):

Există de la natură apă plată minerală, nu doar carbogazoasă.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Plată sau carbogazoasă?

| Alex08062018 a răspuns:

Din cate stiu faci pietre la rinichi daca consumi prea multa

| Marcus99 a răspuns:

In cantitate mare da

| Andrei226035 a răspuns:

In exces, da

| Rienmedire explică:

Carbogazoasa, pardon