| anonim_4396 a întrebat:

Afecteaza rinichii sau sanatatea daca inlocuiesc apa plata cu sifonul? Pentru ca stiu ca apa minerala este contraindicata in a fi utilizara in permanenta, dar eu spun de sifon. si totusi care e dif dintre apa minerala si sifon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Apa minerala nu are legatura cu apa plata sau sifonul, este apa cu un continut de anumite minerale. Apa carbogazoasa naturala sau ajutata cu carbon poate fi si minerala sau sifon care e apa potabila cu dioxid de carbon. Cel mai mare neajuns al bauturilor carbogazoase e ca elimina calciul din organism/oase si are efecte negative asupra aparatului digestiv.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc, Eugen, ai punctat exact ceea ce voiam sa aflu! Multumesc darryo, Adry!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E mai buna apa plata. Bioxidul de carbon afecteaza rinichii.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Dar care e diferenta dintre apa minerala si sifon? Si din ce cauza afecteaza rinichii?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apa minerala este carbozificata natural pe cand sifonul este apa de la robinet in care se baga fortat CO2.

| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca si sifonul si apa minerala e cam acelasi lucru. Daca chiar vrei sa ai grija sanatatea ta, bea apa plata. Mai poti bea, bineinteles, apa minerala sau sifon din cand in cand de pofta asa, dar majoritara trebuie sa fie cea plata.