| madalinspy a întrebat:

Sall tpu.am 10 ani.trebuie sa-mi pun aparat dentar fix. vreau sa stiu ceva:doare cand til pune? si inca ceva:mi-a spus ca trebuie sa ma duc luni sa mi puna un surub doare si ala? dati-mi sfaturi bune va rog! funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Am purtat si eu timp de 2 ani aparat dentar fix, deci iti pot spune din propria experienta.
Nu doare deloc atunci cand ti-l monteaza, insa dupa aceea te vor durea dintii timp de aproximativ o saptamana (maxim), fiindca se exercita o presiune pe acestia. Apoi te vei obisnui cu el. Mie mi-a luat o saptamana sa ma obisnuiesc cu senzatia, apoi m-am simtit ciudat dupa ce am scapat de el.
Cat despre surub, eu nu am avut asa ceva, insa din cate stiu, nu doare nici acesta.
Pot sa-ti mai spun ca va trebui sa mergi la control lunar pentru a-ti schimba elasticele si arcul aparatului, iar apoi vei simti acea presiune pe dinti din nou, insa mult mai slaba de data aceasta (cu cat trec mai multe luni de cand il porti, cu atat mai putin ti-l strange), timp de vreo 2 zile.
Eu zic sa nu-ti faci griji in privinta asta, ci sa te gandesti la rezultatul final, care cu siguranta ca te va face sa te simti mai bine. Eu l-am purtat timp de 2 ani, insa depinde de la caz la caz.
Succes in tot ceea ce priveste treaba cu aparatul, iar daca se gaseste cineva sa faca vreun comentariu aiurea, ignora persoana, fiindca nu se merita sa le dai atentie.

7 răspunsuri:
| Valentin333 a răspuns:

Doare cand ti-l pune si pana te obisnuiesti cu el mi-am pus si eu acum cativa ani si m-a durut vreo 3 zile

| alexTT a răspuns:

Normal ca doare, ca sa iti puna aparatul dentar trebuie sa iti scoata niste dinti pe urma ii pune la loc, iar surubul si-l baga in cerul gurii ca sa sustina aparatul. Este foarte dureros.

| Andraaa_8507 a răspuns:

Buna! Eu am 16 ani dar am avut si la 11 ani si la 14 ani aparat dentar fix. O sa te doara cateva zile dupa ce ti-l pune dintii, o sa simti o forta care te apasa incontinuu. Surubul acela nu doare, ti-l pune ca sa ti-l poata strange lunar sau la doua saptamani cand o sa ai iar dureri cam o zi doua dupa ce ti-l strange. Nu e chiar asa greu. Bafta!

| Andraaa_8507 a răspuns:

AlexTT nu mai speria baiatul laughing

| Catalina9585 a răspuns:

Buna. Eu am aparat dentar fix de 9 luni pot sa-ti spun ca prima oara am purtat un aparat pe cerul gurii pentru ca aveam maxilarul prea mic si trebuia largit. Mergeam pe atunci cam din 2 in 2 zile la dentist ca sa imi stranga un surub si mereu durerea aparea din nou. Acela m-a durut destul de rau dar suportabil. Simteam ca ma doare tot craniul si am cunostinte care nu l-au suportat si l-au dat jos dar depinde de fiecare.
Apoi mi-a pus aparatul propriu-zis ca sa imi alinieze dinti odata ce aveau loc (inca il purtam si pe celalalt dar nu ma mai durea pentru ca nu mai strangea surubul). Acesta nu ma mai durut asa de tare dar ma cam deranja. Si de atunci merg din 2 in 2 luni la dentist.
Mi s-a dat o periuta cu care sa ma spal de dinti si un fel e plastilina care sa o pun pe aparat.
Dar sunt foarte multumita de faptul ca am ales sa il port si am suportat durerea pentru ca am dinti frumosi si drepti acum.

| MariRoxy a răspuns:

Pai...si eu trebuie sa-mi pun aparat dentar maine-dimineata! Si mie nu mi-a zis nimic de niciun surub, am o vecina care are aparat dentar de 2 ani si mi-a zis ca te vor durea primele 3 zile dintii, pentru ca atunci ii strange, dar atunci sa bei ceai de musetel, vecina mea asa a facut! Mult succes!