| anonim_4396 a întrebat:

Apelez din nou la voi! Data trecuta mi-ati fost de mare ajutor! Stie cineva cat durează recuperarea dupa îndepărtarea cu laserul unor condiloame din zona genitala la fete? Va multumesc de acum!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Cam o saptamana, dar depinde si de organismul tau. Este foarte important sa respecti ce ti-a spus cel care a facut interventia (nu plaja, nu piscina, nu atingi locul etc.)

| secrrettt012 a răspuns (pentru SkyPilot):

Multumesc mult! Intervenția a avut loc ieri... iar eu Sâmbătă trebuie sa ma duc la o nuntă. Crezi ca voi putea?

| SkyPilot a răspuns (pentru secrrettt012):

Poti, dar nu faci eforturi, nu faci miscari ample sau rapide, te imbraci in asa fel incat sa nu apara frecari si ai grija ca locul sa nu fie atins sau sa devina umed daca ma pot exprima asa, pentru ca probabil ca nu mergi singura. Eviti bautura si mancarurile despre care stii ca iti fac rau la stomac.
Medicul care ti-a facut interventia ar fi trebuit sa iti dea o foaie de hartie in care sa scrie la ce te astepti si ce nu ai voie sa faci.

| secrrettt012 a răspuns (pentru SkyPilot):

Iti multumesc din suflet pentru raspuns! Medicul nu mi-a dat nicio hartie, mi-a spus decât să mă relaxez cat mai mult... sa stau in pat, sa dorm, sa nu fac efort si sa urmez tratamentul pe care mi l-a dat.

| SkyPilot a răspuns (pentru secrrettt012):

Ti s-a spus ceva despre HPV? Trebuie neaparat sa te tratezi, problema este foarte serioasa.

| secrrettt012 a răspuns (pentru SkyPilot):

Mi-am facut aceasta interventie si acum urmează să mă duc sa imi fac si restul analizelor. Sper sa nu mai am probleme din moment ce le-am îndepărtat si nu mai sunt acolo.

| SkyPilot a răspuns (pentru secrrettt012):

Daca ti s-a pus corect diagnosticul, condiloamele apar datorita HPV (Human papillomavirus). Exista tratamente si trebuie neaparat sa scapi de virus. Poti citi cate ceva aici:
http://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv.htm
Este ceva mai rau decat spun respectivii, se poate transmite si prin simpla atingere a zonei genitale, nu neaparat prin sex.
Unde locuiesc eu, fetele de 11-12 ani sunt vaccinate toate. In USA in multe state sunt vaccinati si baietii. Virusul este luat foarte in serios, am vazut reclame la metrou pentru vaccinare.

| secrrettt012 a răspuns (pentru SkyPilot):

Da. Mi s-a spus despre hpv. Eu la început nu stiam despre ce este vorba pentru ca nu am avut până acum asa ceva si nici nu am mai auzit. Nu am luat in considerare la început si lucrurile se agravase putin. Doctorul Mi-a spus ca am avut noroc deoarece condiloamele imi apăruse doar la exterior dar exista riscul ca acestea sa recidiveze in urma intervenției. Sper din sufletul sa fie bine si sa ma refac... Nu stau prea bine cu psihicul si sunt foarte speriată de chestia asta.