| AvalohAlyn a întrebat:

Are ceva daca facem cure cu multivitamine din farmacie de mai multe ori pe an fără prescripția doctorului? Am câteva cărți scrise de specialiști în sănătate straini care spun că e bine sa luam suplimente de multivitamine zilnic.Nu fac reclama sau ceva in cărți dar zic că e ok sa luam.Si pe mulți aud cum că nu, că e periculos sa lu fara să știe medicul etc.Chisr și Dr. Oz spunea că e bine sa facem cure cu multivitamine des.Acum ce sa mai crezi? Până la urmă sunt doar vitamine și dozele sunt in comerț optime fara risc de supradozare dar unii o țin pe a lor.Stiu că și din alimente trebuie sa luam vitaminele mai ales însă în secolul nostru multe dintre proprietățile alimentelo nu mai sunt aceleasi că demult și se pierd anumite calitati mai ales că mâncăm foarte mult procesat.Si din fructe și legume într-o zi nu îți poți acoperi tot necesarul sau doza recomandata zilnică așa ar trebui suplimente.Voi ce părere aveți? E așa ok sa luam vitamine din farmacii/comerț?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu lua astfel de vitamine fără prescripție de la medic.
Dacă nu te duci la medic mai bine mănâncă astfel încât organismul tău să își procure singur vitaminele de care are nevoie din alimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele studii arata ca nu sunt eficiente ci cresc riscul de a face anumite boli.N-am citit nici eu prea mult despre subiectul asta dar eu iti recomand sa nu cumperi.Cred ca ai mai auzit de multe ori ca pilula magica care sa iti imbunatateasca sanatatea in mod extraordinar nu exista.

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Organismul isi ia cat are nevoie din ce-i dai fie prin alimente fie prin suplimente. Ce e in plus da afara.
Cel mai bine e sa mananci fructe si legume de sezon si vei avea suficiente vitamine in organism.