| AvalohAlyn a întrebat:

Am citit un articol de la Dr.Oz in care spune ca e bine sa luam multivitamine din suplimente din cand in cand si la fel in cartea doctorului Fabrizio Mancini (presedintele Universitatii Parker, SUA)care spune la fel ca ar trebui sa luam mutivitamine pentru a ajuta corpul sa functioneze optim si sa fim sanatosi, ideea lor e ca alimentatia de zi cu zi a omului modern e saraca in vitamine iar multe mancaruri si alimente din secolul 21 si-au cam pierdut proprietatile benefice nutritive si la ora actuala in 2018 nu prea ne mai luam toate beneficiile si vitaminele din alimentatia zilnica si de aceea e bine sa luam suplimente.Cat de adevarate sunt spusele acestor 2 doctori? E bine sa luam din cand in cand multivitamine din suplimente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DannyQ a răspuns:

Cei drept au dreptate în mare parte, suplimentarea trebuie făcută atunci când nu îți atingi tot necesarul zilnic de proteine, carbohidrați, vitamine, minerale etc. Ca să ții cont de toate vitaminele și mineralele pe care trebuie sa le asimilezi zilnic și într-o anumita cantitate ar fi foarte greu așa că trebuie sa îți alegi alimente cât mai bogate în nutrienți, cum ar fi: Pește(ton), nuci, fasole, conopidă, spanac, lapte, fistic, mere, semințe de dovleac. Îți alegi după placul tău cât mai multe alimente bogate în vitaminele și mineralele pe care corpul tău ți le cere pentru a avea o bună funcționare atât psihic cât și fizic. Iar dacă nu reușești sa îți fac un asa zis plan alimentar care sa includă dozele necesare atunci poți opta la capitolul suplimente dar sa nu crezi ca fac minuni, ci doar suplimentează de asta se si numesc suplimente.De asemenea ai grija să iei dozele recomandata și sa nu faci abuz.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dr. Oz a fumat prea multa iarba.

| AvalohAlyn explică (pentru doctorandus):

Acelasi lucru scrie si in lucrarea dr. Fabrizio Mancini, presedintele universitatii Parker din U.S.A("Puterea autovindecarii".De fapt avem nevoie de multivitamine ca sa putem sa functionam optim, acestea fiind chiar "miezul " inceputului autovindecarii.

| Donsavas a răspuns:

Suplimentarea trebuie facuta atunci cand ai deficiențe în corp și nu reușești să ti echilibrezi alimentația. NU este adevărat că mâncarea este săraca in nutrienti si Nu, aditivi nu elimina vitaminele. Cei care susțin asta nu stiu cum sa convinga oamenii prin reclame sa cumpere produsele, care zic ei, sunt 100% naturale. Nu, naturale sau sintetice, de oriunde ar avea proveniența, sunt insuficiente din comert. Cele mai sigure sunt fructele si legumele de la crescătorii noștri, asa dacă nu se adaugă pesticide.