| anonim_4396 a întrebat:

Are legătură depresia cu bărbăția? Ma refer la o depresie severa de câțiva ani nu la un episod depresiv. De ce e asa greu sa scapi de asa ceva? Cum îți dai seama dacă suferi de depresie cronica? Cunoașteți cazuri în care s-a vindecat cineva de o depresie ce o durat mai mulți ani? Și inca o întrebare dacă tratamentul după 2 luni nu și-o făcut nici un efect exista posibilitatea sa își facă cu timpul o ameliorare sau chiar vindecare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu te sfătuiesc să fii sincer cu tine însuți și să-ți spui exact ce te deranjează, e clar că o copilărie cu o familie violentă și alcoolizată te face să crești și să crezi că tu ești într-un anumit fel, poate neimportant, poate ai crescut cu încrederea în tine la pământ, poate acum ești la fel.
Fii sincer cu tine însuți, spune-ți lucrurile deranjante din viața ta.
Starea depresivă are un motiv, la fel cum există un motiv atunci când râzi sau plângi, o faci pentru că ceva/cineva te-a făcut să râzi sau să plângi, nu râde/plânge nimeni din senin fără un motiv. Dacă te duci la un stand up și râzi o oră încontinuu nu ai crize de râs obsesiv-compulsive, ai doar un motiv să râzi o oră încontinuu și nimeni nu o să-ți bage pe gât o pastilă sedativă, în schimb dacă ești supărat o oră în fiecare seară timp de ceva vreme "fără motiv" să fii sigur că o să vină un băiat la tine cu niște antidepresive.
Dacă ai starea asta de 13-14 ani împreună cu urmările ei, ai cu siguranță și forța să fii sincer cu tine însuți în privința unor lucruri deranjante din viața ta, chiar dacă acele lucruri se numesc: mama, sor'mea, fața mea, locul de muncă, caracterul sau orice altceva.

12 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Doar tu stii de ce te aflii in depresie si vindecarea va veni cand treci la nivelul de acceptare, dar cand esti indreptat si spre alte viziuni sanatoase ale vietii happy.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu are legătură, cunosc persoane foarte puternice care se luptă cu depresia de ani de zile. Se ameliorează cu medicație și terapie. Îți recomand multă terapie până să ajungi la medicație, pentru că depresia e o boală complexă, poate apărea din multe motive, se poate vindeca tot așa, pastilele ar trebui să fie ultima soluție pentru că în multe cazuri te transformă în legumă (nu toate, but still). Dacă nu și-a făcut efectul, vorbești cu psihiatrul, probabil nu e ce-ți trebuie ție.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Asta duhovnicul mi o spus cu bărbăția laughing sa vad parca, parca începe sa își facă efectul tratamentul ceea ce e uimitor sa vad cât durează... Da pastilele te cam adorm, când ți lumea mai draga te ia somnul laughing cu xanaxul trebuie sa am grija, da am nevoie de psihoterapie într-adevăr, o sa merg și la endocrinolog sa vad dacă nu am vreo afecțiune tiroidiana care da ca simptom depresie. Da este complexa fiindcă am observat ca brusc se schimba starea și nu are legătură cu bipolaritatea fiindcă 2 ore sunt ok restul trist, într un mod ciudat seara ma simt mai ok sau când când dar când îmi dau seama ca nu am voce deși eu as vrea sa cred ca am iar cad în prăpastie laughing un lucru e clar nu cred ca am nivelul de serotonina și dopamina scăzut e din alta cauza cel puțin asa cred eu. Mie psihiatru (femeie) mi o zis verde în fata ca cică antidepresivele nu ajuta în depresie laughing de parca cele pentru anxietate sociala ar ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Când cant. scuze autocorectorul

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu te lua după blonda de xKronstadt, mulți oameni fac exact ca ea, se afundă în muncă și apoi se trezesc la 60 de ani că au trăit degeaba când puteau să-și rezolve problemele la timp laughing. Duhovnicul nu are studii în domeniu, nu-i treaba lui să-și dea cu părerea, și nici a unei vânzătoare-n piață, cum e Kronny.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrei să zici că starea asta depresivă a apărut așa, din senin?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, cam de când o murit taică-meu
13-14 ani. De aia am rămas mut când mi-o zis de bărbăție deși el nu știe ca o astfel de depresie duce la sinucidere sau cel care o are se refugiază in droguri și alcool faptul ca nu m-am sinucis sau nu am avut tentative și nici nu m-am refugiat în alea, alea denota bărbăție și tărie de caracter peste măsură da na eu știu cum naibii percepe el depresia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îmi pare rău pentru taică-tu, dar, ce te-a deranjat după ce ai rămas fără el? Și zi câți ani ai, ca să ne înțelegem.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Man asta e una dintre cauze, dar sunt mai multe... 28 am.
Pai lipsa lui îți dai seama îl iubeam cel mai mult pe lumea asta.
Dar poate fi și din cauza copilăriei ca părinții erau violenți și alcoolici o sa aflu de la un psiholog eu zic ca de la copilărie și din cauza izolării sa agravat. Relațiile interpersonale asta cred ca e cauza principala și izolarea... Da nu ma dau bătut o sa găsesc eu o cale sa înving depresia, sau poate cine știe o sa ma ajute chiar tratamentul. Acum sunt ok fata de cum eram anul trecut când nu ma puteam scula din pat din cauza depresiei era horror.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu te sfătuiesc să fii sincer cu tine însuți și să-ți spui exact ce te deranjează, e clar că o copilărie cu o familie violentă și alcoolizată te face să crești și să crezi că tu ești într-un anumit fel, poate neimportant, poate ai crescut cu încrederea în tine la pământ, poate acum ești la fel.
Fii sincer cu tine însuți, spune-ți lucrurile deranjante din viața ta.
Starea depresivă are un motiv, la fel cum există un motiv atunci când râzi sau plângi, o faci pentru că ceva/cineva te-a făcut să râzi sau să plângi, nu râde/plânge nimeni din senin fără un motiv. Dacă te duci la un stand up și râzi o oră încontinuu nu ai crize de râs obsesiv-compulsive, ai doar un motiv să râzi o oră încontinuu și nimeni nu o să-ți bage pe gât o pastilă sedativă, în schimb dacă ești supărat o oră în fiecare seară timp de ceva vreme "fără motiv" să fii sigur că o să vină un băiat la tine cu niște antidepresive.
Dacă ai starea asta de 13-14 ani împreună cu urmările ei, ai cu siguranță și forța să fii sincer cu tine însuți în privința unor lucruri deranjante din viața ta, chiar dacă acele lucruri se numesc: mama, sor'mea, fața mea, locul de muncă, caracterul sau orice altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ahh, deci vorbim despre o domnișoară, ok. Ar face un cuplu frumos ele doua. S-ar contrazice și de la un borcan cu muștar. )))

Răspuns utilizator avertizat
| Skizzi a răspuns:

Adică daca ești bărbat nu poți suferi de depresie?! Hilar. Standardele impuse de societate fac mai mult rău decât bine. In prealabil as recomanda un psiholog, deși se poate scăpa de depresie și fără unul. Ideea e de a te cunoaște, a te accepta, a găsi cauza depresiei, etc. Un tratament antidepresiv se bazează în general pe diverse substanțe care de multe ori fac mai mult rău decât bine. Sfatul meu e ca dacă chiar nu poți cu forțele proprii sa scapi de depresie, apelează la un psiholog. Dar încearcă să eviți tot felul de pastile...gen Xanax, prozac, etc. Succes! happy