| anonim_4396 a întrebat:

As avea o intrebare legata de schimbarea medicului de familie de la un judet la alt judet. Credeti ca se transmite istoricul medical de la bun inceput pana in prezent de la un doctor la celalalt? Intreb chestia asta pentru ca in anul 2004 am avut 3 convulsii, m-am vindecat, iar de atunci nu am mai avut nicio problema, iar medicul de familie mi-a trecut pe antecedentele medicale in adeverinta medicala pentru admiterea in MAI chestia asta, iar acolo m-au refuzat pentru chestia asta. Nu au vrut nici macar sa le demonstrez prin teste ca nu am nimic si ca sunt perfect sanatos pentru functia pe care vreau sa o ocup. Ma gandeam sa il schimb si sa incerc sa dau la anul la politie, poate un alt doctor de familie dintr-un alt judet va avea acces doar la situatia medicala de acum 5 ani pana in prezent si pe adeverinta medicala nu imi va mai trece nimic si pot sustine examenul de admitere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este simpla:
Ceri o trimitere la examinare neurologica prin care sa se confirme /infirme disparitia bolii care au cauzat convulsiile.
Daca expertizarea indica insanatosirea ta completa, atunci la admiterea MAI sunt obligati sa-ti primeasca actele de inscriere, cel mult sa te trimita la inca o examinare de specialitate la Spitalul Militar.

| Catrice a răspuns:

Bună asta laughing
Tu când schimbi doctorul, îți iei fisa cu tot ce ai adunat de la naștere de la unu și o dai celuilalt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai tu vrei sa declari un fals in scris? Evident o sa te caute un doctor de la militari si o sa isi dea seama ca se uita la ce medicamente ai primit

| KR0NSTADT a răspuns:

Tot ce există în fișa ta medicală va ajunge la următorul medic. Sunt informații scriptice PE HÂRTIE, iar astea nu se modifică la fel ca cele din PC, printr-un simplu Alt+F4. big grin

| KR0NSTADT a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Dar, poți face o serie de analize specifice, care să concluzioneze faptul că ești vindecat fără șanse de recidivă.
Atenție! Dacă este vorba despre convulsii cauzate de epilepsie, nu ai vreo șansă.