| sweety93 a întrebat:

As avea si eu o intrebare. daca merg seara la sala de la ora 20 la 22.00,e bine sa mananc inainte sau dupa antrenament? Citisem undeva ca dupa antrenament pentru a-ti reface resursele de energie trebuie sa consumi carbohidrati, asta ar insemna sa mananc la ora 22.00+. mentionez ca am scoala amiaza de la ora 1-7 in fiecare zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alecs871 a răspuns:

Eu zic ca e mai bine sa mananci inainte de antrenament... dar totusi, nu crezi ca te poti duce la sala dimineata, de la 9 la 10-10jumate?
Vei manca inainte de antremanet, pe la 8, ajungi la sala pe la 9, pe urma ajungi acasa pe la 11 maxim, si inainte de a pleca sa scoala mai bagi o serie de mancare(asta dupa ora 12). Dupa parerea mea este mai bine sa nu mananci cel putin o ora-doua dupa sala deoarece trebuie lasat sangele sa lucreze in muschi, sa asimileze, astfel, daca vei manca, vei "pune pe fuga" sangele catre stomac si astfel muschii nu vor asimila foarte mult (adica vei creste in mushi foarte greu).

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sala se face maxim o ora, asta daca nu cumva stai la povesti cealalta. Exista o limita de efort pe care daca o depasesti, muschii nu mai cresc. Deci redu sala la o ora si bea un shake de proteine dupa, se absoarbe foarte repede.

| alecs871 a răspuns:

A da, ca uitasem si de alimentatie, fructe multe pentru energie, legume pentru proteine, carne pentru proteine (de preferat pui sau muschi de vita), multe lactate pentru intarirea sistemului osos ( sa nu ajungi la dureri de incheieturi ale mainilor) si ar merge si ciocolata pentru energie, dar asta trebuie mancata inainte de sala, pentru a primii energie. Multi o sa spuna ca ciocolata ingrasa dar daca ai "instructiunile de folosire" nici nu se va simti, adica ea trebuie mancata, evident nu in cantitati mari, si dupa trebuie arsa, cel mai bine se arde la sala.
Si trebuiesc consumate si multe lichide si ceva mai mult somn pentru crestere.

| scumpikkk a răspuns:

Pai ar fi bine sa mananci ceva fructe, salata, dar nu dulciuri, carne, prajeli etc pentru ca tot ce dai jos la sala ajungi acasa si pui inapoi big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca-ti pica bine sa faci abdomene dupa ce ai mincat? Trebuie sa maninci cu doua ore inainte de antrenament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mult mai bine sa mergi dimineata la sala pentru ca seara muschii lucreaza de 2 X mai putin fata de ziua cand muschii nu sunt obositi chiar daca inainte nu faci efort, seara muschii sunt obositi. Fa cum vrei da sincer este mult mai bine sa depui efort ziua. happy