| marianza a întrebat:

Ce sa fac ca sa am energie la scoala si la sala programul meu e asa: am scoala de la 2-8 seara si dupa merg la sala dar nu prea am energie cine imi recomanda ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexandraalis a răspuns:

In primul rand trebuie sa te odihnesti mai mult, ai grija de alimentatie, mananca multe fructe, iaurturi, carne, mergi la medicul de familie sa-i spui ce ai scris aici, poate iti da bilet de trimitere pentru analize de sange, poate ai o anemie, medicul stie mult mai bine ce sa-ti spuna.
Dar mai intai incearca sa dormi mai multe ore, as putea sa-ti spun sa bei energizant, dar daca bei prea mult, nu poti sa dormi mai bine, PROGRAMUL PE CARE IL AI, PENTRU STUDIU SI SPORT NU ESTE BUN si asta te oboseste, dar poate si stresul de la scoala, excitantele gen cafea, cola.
Daca schimbi programul si mergi dimineata la sala poti bea un energizant inainte, dar numai dimineata.Baut seara provoaca agitatie si insomnie.
Incearca mai intai sa schimbi programul stiudiu-sala, dimineata sala si apoi studiu, alterneaza zilele de sala cu odihna, de exemplu o zi la sala, o zi odihna si studiu, reduce cantitatea de excitante nervoase (cafea, cola, energizante, ciocolata)
Daca nu da rezultate mergi la medicul de familie cu adeverinta de elev. FUNDA.

3 răspunsuri:
| YunaFFX a răspuns:

Sunt niste fiole cu pulbere in capac care se dizolva. Se numesc Tonotil-N, sunt foarte bune, eu luam de fiecare data cand ma simteam stresata sau lipsita de energie. Ai aici prospectul http://www.efarma.ro/products.php?id=934 Sper sa te ajute.

| ღdeeღ a răspuns:

Mananca mai multe fructe si incearca sa eviti snacks-urile happy bae multa apa. In principiu ar trebui sa manaci sanatos deoarece daca mananci lucruri nesanatoase ge fast food, atunci corpul tau isi pierde din energie arzand carbohidratii din aceste mancaruri. daca vei manca mai sanatos cu siguranta vei avea mai multa energie! Ăsta e singurul motiv pentru care nu ai energie.

| Mitrutz14 a răspuns:

Ar trebui sa bei o bautura bazata pe cereale cum ar fi INKA. Este excelenta...1 cana contine suficiente vitamine.si te invioreaza. Imi dai si o fundita?big grin