| anonim_4396 a întrebat:

As avea si eu o intrebare....mereu cand am o ciupitura de tantar imi iau mereu coaja si imi ramane apoi semne....cum pot sa scap de semnele alea...sau nu e nici o solutie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Sigur faci o mica reactie alergica la ciupituri, asa ca, cel mai bine este imediat ce-ti dai seama ca ai fost intepat, da pe zona respectiva un unguent antihistaminic sau cu putin cortizon-(SOVENTOL GEL, Betaderm ung, Fenistil ung) si, cel mai important este sa nu te mai scarpini! Sigur te scarpini si asta-ti inrautateste reactia locala!

| mioara a răspuns:

Ungete cu neopreol.

| sorin a răspuns:

Eu nu prea fac coaja in locul in care m-a ciupit tantarul, banuiesc ca sunt solutii cel mai bine sa mergi sa intrebi la farmacie.

| domidoc a răspuns:

Semnele[cicatricile] le poti indeparta evicient doar la un cabinet de dermato-cosmetologie. Exista la farmacii solutii[nu foarte eficiente] de indepartare a tantarilor.Nu mai da jos crustele[cojile].

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu folosesc un aparat contra intepaturilor de tantari, pentru ca am pielea foarte sensibila. dupa ce ma inteapa, bag aparatul in functiune (are baterii) si scap de bubitze. daca crezi ca te poate ajuta, aici se gaseste: http://www.tehnica-medicala.ro/......oducts.php

este un magazin online, eu l-am comandat online si mi-a fost adus acasa prin curier. poate te ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dati-va peste mana cand luati coaja, lasati rana sa se vindece de la sine.

| sterwa a răspuns:

In primul rand cumpara-ti un spray Aroxol si da cu el prin incapere sa nu mai vina niciun tantar, sau alta insecta. Iar ptu semnele existente foloseste dermogen din plafar, iti va trece f repede