| anonim_4396 a întrebat:

Ce anume provoaca umflaturile albe de dupa ciupitura de tantar? Ce subsanta e aia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Substanta pe care o foloseste tantarul este pentru a facilita sugerea sangelui si ea are natura alergica pentru unii oameni, pentru ca, in locul piscaturii, apare o umflatura care produce si mancarimea (prurit) pielii afectate. Nu stiu care este denumirea stiintifica a acestei substante, dar ea ajuta la lichefierea sangelui din vasul afectat de piscatura tantarului si care are efectul ulterior pentru omul in cauza, care a fost descris mai sus.

| domidoc a răspuns:

Histamina.