| anonim_4396 a întrebat:

As avea si eu o problema medicala cred care ma cam incurca, dar este si urata estetic.O sa va explic imdediat, deci in primul rand am un fel de platfus, dar nu il consider important (nu ma incurca cu nimic deocamdata si nici nu se vede cand stau incaltat), dar mai am o problema mai incomoda: tin picioarele cumva in exterior, strambate.Deci nu este vorba de gamba, ci de laba piciorului le tin sub forma de V, cu varfurile spre exterior.
Problema o am din nastere, si nu m-a incurcat cu nimic in afara de faptul ca era urat sa vezi cum inaintez cu picioarele strambe.
Eu joc fotbal de mult timp si m-am adaptat sa indrept picioarele cand e nevoie, dar este nevoie de o alta pozitie pentru asta, dupa cum eu sunt invatat sa stau normal cu picioarele strambe.Mai noi am o cerere sa joc la echipa orasului si consider ca este nevoie de mult mai mult antrenament fata de un om normal pentru mine la utilizarea picioarelor deformate, in fotbal si in plus ma deranjeaza si pe mine in freestyle cand sunt plictisit sau sunt la antrenamente si trebuie sa stau cu picioarele drepte continuu, adica sa nu imi pierd o secunda concentrarea.Pana la urma eu sunt invatat sa fac unele chestii din instinct, dar nu pot cu picioarele astfel.
Ca sa nu mai lungesc vorba, intrebarea mea este ce pot face sa le indrept ca sa pot sa am si eu un antrenament ca toata lumea, si sa pot sa merg si eu cu picioarele inainte ca lumea.Se poate realiza fara interventie chirurgicala pentru ca nu sunt foarte dispus sa imi fac operatii deoarece imi este frica si deoarece sunt si destul de scumpe, si nici nu as vrea sa imi pierd potentialul in sport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Din pacate nu ai ce sa faci in privinta asta.
Poti incerca sa le tii drepte, cum ai facut pana acum, insa nu ti-as sugera, pentru ca in timp s-ar putea sa iti deformezi structrura osoasa mai rau.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Chiar nimic...trebuie sa existe o cale...pana la urma eu m-am nascut asa deci nu m-am deformat singur. Apropo este mostenit din familie.
Sunt destul de dezamagit dar multumesc oricum de raspuns.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai din cauza ca te-ai nascut cu aceasta structura osoasa nu ai cum sa o schimbi. Daca te nasteai cu structura osoasa pe care ti-o doreai tu si se stramba in timp ar fi existat sanse sa te poti intoarce la forma naturala. Imi pare rau ca nu ti-am putut da raspunsul la care sperai. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc mult de raspuns, voi incerca sa ma obisnuiesc sa merg eu drept.