| Wihox a întrebat:

Hey TPU.
Am inceput sa merg la sala pe timpul veri sa mai scap de grasime dar am o problema de organizare. Cand merg la sala am un program facut de mine dar consider ca nu prea e bun din cauza ca solicit muschii foarte mult si ajung sa nu pot face mai mult de 2 serii. Fac 30 minute banda si dupa biceps piept abdomen si gamba. Am inteles ca nu e bine sa faci toate grupele de muchi la un antrenament deci mi-ar placea sa imi impartasiti un program pe care il folositi de preferat pe zilele saptamanii. Si inca o intrebare. Inainte de antrenament consumati un energizant, o ciocolata ceva sau pe stomacu gol? In timpul antrenamentului cu ce va hidratati (apa normala sau suc ) Sunt deschis la orice si o sa incerc orice happy

Răspuns Câştigător
| MassEffect a răspuns:

Esti incepator 4 zile sunt suficient,poti sa incerci programul asta:
Luni: Piept, triceps
Marti: Picioare, abdomen
Miercuri: Pauza
Joi:Spate, biceps
Vineri:Umeri, trapez

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

O ciocolata amarata? eu inainte de antrenament am 3-4 mese si mai am 1-2 mese dupa

in general masa 3 sau 4 e inainte de antrenament si la aia bag 1 piept de pui sau 6 copane si orez brun cu legume ( la 2 ore inainte de antrenament ).

Daca te antrenezi pe stomacul gol sau cu o amarata de ciocolata, mai rau distrugi muschii decat ii construiesti.

| Wehes a răspuns:

In timpul antrenamentului bei APA.
In culturism nu bei porcariile alea de sucuri din comert ( nici macar, acasa )
Inainte de antrenament beau cafea ( eu ).
Pentru a-ti da un program de antrenament mai intai spune-mi pe cate zile...

| Wihox explică (pentru Wehes):

Toate zilele infara de duminica.

| Wehes a răspuns (pentru Wihox):

Prea mult. Nu lasi timp de odihna pentru muschi, mergi MAXIM 5 zile pe saptamana.
E plin internetu de modele de antrenament, un search si gasesti. Degeaba iei antrenamentul lui X si Y, trebuie sa-l faci pe ila ce da roade la tine nu la altii.

| MassEffect a răspuns (pentru Wihox):

Esti incepator 4 zile sunt suficient,poti sa incerci programul asta:
Luni: Piept, triceps
Marti: Picioare, abdomen
Miercuri: Pauza
Joi:Spate, biceps
Vineri:Umeri, trapez

| FitMonkey a răspuns:

Daca vrei sa slabesti cum sa mananci inainte de antrenament ciocolata?
mananci cu 2 ore inainte de antrenament orez(carbohidrant care nu ingrasa ) si niste proteine peste, carne niciodata sa nu te antrenez cu stomacul gol pentru ca vei ameti si nu vei avea energie. bei apa mereu nu doar in timpul antrenamentului, renunta la dulciuri, fast food-uri, prajeli, sucuri
antreneaza-te de 4x pe saptamana+cardio si vei slabi cu siguranta

| Oviiyy a răspuns:

Omule incearca sa asociezi grupele de muschi pe care vrei sa le lucrezi astfel incat sa nu soliciti prea mult organismul si nici grupele alaturate. cauta pe net programe de sala si vezi care iti convin cel mai bine, in rest multa bafta.

| FlorinPx a răspuns:

Vorbeste cu un antrenor sau fa-ti tu programul dar nu foarte incarcat.Bafta!

| Catalin_Iolea_1991 a răspuns:

Progamul de antrenament trebuie sa ti-l faca antrenorul de la sala. Difera treburile de la individ la individ, ai nevoie si de o dieta cu multe mese marunte pe zi. Ca hidratare iti recomand apa pentru ca e sigura care hidrateaza. P.S nu te poti hidrata pe loc, apa ajunge unde trebuie, la muschi si unde mai ajunge ea abia dupa 24 de h, recomandarea mea e sa bei constant 3-4 l de apa fara sa exagerezi ca iti distrugi rinichii.