| MoreTime a întrebat:

As dori daca este cineva pe aici care se pricepe sa-mi dea o dieta de crestere in greutate.
Am 16 ani 80 kg si 1, 80.
Ideea e ca eu vreau o dieta in urma careia sa nu pun grasime ci masa musculara.
Stiu ca trebuie sa mananc multe lactate dar nu sunt in masura sa-mi dau seama cum ar trebui aceste mancaruri sa le distribui.
Momentan dimineata:
-lapte (800 ml) cu vreo 250 gr. cereale
dupa amiaza:
800 gr carne de pui
seara:
aici mereu imi pun intrebari in legatura cu ce ar trebui sa mananc, aici ba iau niste fructe/legume etc ba niste oua.

Iar suplimente iau Masiv Mass 8 portii pe zi, 2 dimineata, 2 inainte cu 1h jumate inainte de antrenament, 2 dupa antrenament cu 30 de minute si seara inainte de culcare portiile le combin cu cate 5 g creatina monohidrata si tribulus plus de la nutritech 6 pilule pe zi.

As dori o dieta care sa includa vreo 4-5 mese pe zi si dupa cum am mai zis din urma careia sa nu depun grasime ci masa musculara.
La sala de obicei stau 1 h 30 de min -2 h si lucrez grupa mare + grupa mica de muschi de 3-4 ori pe saptamana.
Tip somatic: 50% mezomorf, 50% endo si ecto morf
Cardio mai putin... Am zis ca in perioada asta sa las mai lejer cu cardio deoarece vara merg foarte mult cu bicla si am zis ca o sa compensez vara.

Astept ajutorul vostru, va multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MoreTime explică:

Dragoslaughing Masa musculara se obtine prin exercitii insotite de o anumita dieta. Atata timp cat exersezi si stomacu e gol nu cresti in greutate ci scazi.
Nu inteleg ce vrei sa zici prin " nu o sa ai cine stie ce muschi daca esti pieli si os, ca n-au unde sa se formeze." Nu sunt piele si os. Dupa cum am spus am 80 de kg laughing Iar la oricine au cum sa se formeze muschii, orice slabanog cu o singura fibra de muschi prin exercitiu si o dieta bogata in calorii poate ajuge sa transforme acel fir de fibra intr-un brat de 40 de cm, dar n-am pus intrebarea pentru a ma contrazice cu tine, pentru ca oricum tot ceea ce ai zis tu e lipsit de sens. Am pus intrebarea doar in speranta de a primi un raspuns de la o persoana care se pricepe cu adevarat...

| MoreTime explică:

Multumesc Awndre pentru raspuns...
Chiar nu se mai gaseste nimeni care poate da un sfat serios?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca masa musculara se obtine prin exercitii, nu printr-o anumita dieta.Ma rog, nu o sa ai cine stie ce muschi daca esti pieli si os, ca n-au unde sa se formeze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand sa mai slabesti 5 kg iar masa musculara o pui doar facand sport mai amice.