| anonim_4396 a întrebat:

Cum se manifesta obsesia pentru. o alta persoana? este ceva grav? poate lua o intorsatura grava(de ex.:obsedatul isi pierde cumpatul, si pentru. a si indeplini obsesia recurge la violenta, amenintari etc.)? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Dezechilibru emotional. Obsesia trebuie tratatá ca o boala si in anumite cazuri chiar ai nevoie de un psiholog.
Poti face multe lucruri grave ajungand chiar la sinucidere, asa cum spune PauLa. M.

| PauLa.M a răspuns:

Mi-e rusine sa spun asta dar chiar vreau sa te lamuresc.
Eu sunt obsedata de fostul meu prieten. si da se manifesta asa cum ai spus si tu. am devenint violenta [m-am batut cu fata la care se ducea doar pentru sex] mi-am pierdut cumpatul. am incercat sa ma sinucid amenintandu-l ca voi face asta, injurandu-l acum si peste 5 minute spunandu-i ca il iubesc si nu pot fara el. foarte stresanta si stresata.acum ma simteam bine, imediat dupa asta aveam impresia ca mor daca nu-mi vorbeste sau nu sta langa mine.ma costa sanatatea dragostea care o port pentru el.intr-un timp imi era frica sa nu care cumva sa il omor pe el si apoi sa ma sinucid si eu. dar deja deveneam nebuna, asa ca m-am mai linistit putin, cu timpul.cu toate ca timpul nu vindeca ci pur si simplu trece. la mine a facut un miracol.sau ceva de genul.
si dragostea care de fapt trebuia sa ma ridice, m-a coborat incredibil de mult.
asa ca ai grija sa nu dai peste unul de asta dar nici sa devii asa. ai fi norocos/norocoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Obsedat spui? Chiar nu ti-as dori sa gasesti o asemenea persoana.