| antonia09 a întrebat:

As dori si eu parerea voastra in legatura cu urmatoarea problema. In timpul sarcinii mi s-a spus ca sunt suspect de diabet, chiar in ultimul trimestru; recomandarea doctorului a fost sa fac control peste 6 luni insa as dori sa stiu daca copilul meu va avea si el in viitor aceeasi problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrViorel a răspuns:

Daca se va confirma la dumneavoastra, probabilitatea sa se transmita la copil este de 90%, dar totusi nu luati ca ceva extrem de grav, deoarece dumneavoastra stiti de aceasta problema si este tratabila, daca o stiti inca de pe acum, riscul sa apara dificultati la copilul dumneavoastra este minor, oricum discutati si cu medicul dumneavoastra de familie despre aceasta problema. o zi buna va doresc si multa sanatate!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diabetul de sarcina, gestational, are mari sanse sa nu se transforme intr-un diabet zaharat pentru restul vietii si sa dispara dupa nastere, eventual pentru a reaparea daca devii obeza. Copilul are risc sa se nasca foarte mare, cu plamanii incomplet dezvoltati, de aceea e important sa nu faci imprudente si sa ajungi la spital la scurt timp de la declansarea travaliului.
Studiile spun ca transmiterea diabetului in familie este multigenica. Conform acestora, un copil cu un parinte diabetic are risc de cam 40% sa dezvolte boala, risc crescut de posibila mostenire de la parinti a unor obiceiuri nesanatoase (sedentarism, obezitate).
Daca tu vei ramane cu acest diabet de sarcina, care va disparea dupa nastere, riscul copilului e mult mai mic, asa ca grijile sunt foarte mici. Copilul nu va face diabet daca ai grija sa se alimenteze sanatos si sa faca sport.

| micurutza2005 a răspuns:

Se cam poate si sa mosteneasca si copilul diabetul pentru ca exista predispozitie in familie si anume tu, dar daca ai grija de tine cu regim etc poate ai sanse ca si copilul sa se regleze cu diabetul in forma mai usoara sau poate sa ai noroc sa nu il dobandeasca cel putin acum imediat dupa nastere. sanatate si aveti grija de voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, dacă se confirmă la tine și bebelușul va moșteni această boală.
Pa, pa.