| anonim_4396 a întrebat:

O prietena are prieten de ceva timp si se culca cu el. in ultimul timp a facut sex neprotejat, dar este foarte linistita in privinta asta. chiar daca el nu termina in el, se stie ca poate ramane insarcinata. dovada ei ca nu are nicio problema este ca are menstruatie.

Eu stiam ca poate fi insarcinata si sa mai aiba menstruatie cateva luni. si i-am spus ca diferenta dintre mentruatia normala si cea din timpul sarcinii este ca ea din timpul sarcinii este cantitativ redusa.

este singurul meu argument, de aceea as dori sa`mi spuneti alte diferente dintre CM normal si CM din timpul sarcinii, daca exista.

in plus, m`am contrazis cu ea pe ideea ca, spune ea, copiii din sperma lui mor repede daca nu ajung imediat in vagin, sau in prezervativ. eu nu cred asta. am auzit povesti ca au ramas fete insarcinate dupa ce au facut petting cu iubitul lor, ei au terminat pe mana fetei, iar ea s`a atins la vagin, inainte sa se spele.

sincer, aceste idei ma depasesc. viata mea sexuala nu are asa multe probleme, ma protejez, si n`am probleme. poate ma ajutati, n`as dori sa pateasca nimic tipa, e de gasca, dar cred ca e prea sigura ca nu sunt pericole.

7 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Felicitari pentru. intrebarea asta Laradot. Sper sa primesti raspunsuri folositoare, as raspunde si eu dar din cunostinte relativ mici, las expertii de aici sa se pronunte.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

O fi tipa de gasca, dar ce isi face omul cu mana lui.

Inconstienta distruge vieti. Si iubiri. Si inocenta cel mai adesea.

| jo a răspuns:

O sarcina nedorita este doar una din problemele la care se expune. Poate sa contracteze o multime de infectii cu transmitere sexuala, dintre care unele sunt asimptomatice la barbati, asa ca n-are nici el de unde sa stie ca le are. Nu mai vorbim de HPV (virusul papilloma), care duce la cancer de col uterin, principala cauza de mortalitatea la femeile intre 14 si 49 de ani in Romania. Ar trebui sa mearga la ginecolog pentru un set de analize, poate asa, daca aude de la un specialist, va fi mai precauta.

| Angellina a răspuns:

Am gresit. chiar adica el nu termina in ea *

| romina_7963 a răspuns:

Sa faci sex neprotejat este un act de iresponsabilitate. Unii baieti (daca nu chiar toti), inainte sa ejaculeze, elimina un lichid in cantitate putina asemanator cu apa, care contine spermatozoizi. Acestia pot fecunda sau nu depinde cat sunt de activi si in ce stadiu al ciclului e tipa. E adevarat ca ciclul poate veni peste sarcina, dar normal ca scade in cantitate si are o culoare mai inchisa. Dar fiecare face ce vrea cu viata lui. Unii prefera sa riste, altii nu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde... daca nu e virgina ar putea sa i se intample acest lucru cand face petting... spermatozoizii traiesc in aer liber max 1 orahappypreferabil ar fi sa te speli cu apa calda sau daca nu pastila de 48 de orehappy

| lory_5468 a răspuns:

Poi ce sa zic mai laura.eu sunt de acord cu tine.atata timp cat nu se protejeaza are sa aiba problema... ulcioru nu merge de multe ori la apa...si nici in baieti nu poti sa ai mare incredere...deci ce sa zic.singura modalitate este sa ii vorbeasca despre asta cineva care a trecut prin asta si a dat-o in bara pentru a intelege.bafta