| anonim_4396 a întrebat:

As dori si eu sa stiu ce inseamna cheag fobrino (sau ceva de genu)-hematic ce include fragmente endometru cu glande cu modificari secretorii sporadice intr-un corion predecidual; fragmente endocol cu hiperplazie microglandulara si metaplazie scuamoasa imatura si ce ar trebui sa fac in cazul asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E rezultatul unui chiuretaj bioptic de endometru. Interpretare: endometrul e in regula, fara modificar precanceroase sau canceroase. Pe colul uterin ai o leziune care poate avea potential premalign (adica poate sa evolueze spre cancer sau poate sa se vindece spontan) - metaplazia scuamoasa imatura.
Trebuie neaparat sa-ti faci fenotipare HPV pentru a vedea daca esti infectata cu acest virus. Daca nu esti infectata, ginecologul iti va recomanda un tratament care probabil va vindeca leziunea. daca esti infectata, mai ales cu o tulpina puternic cancerigena, s-ar putea sa faci un tratament, apoi sa repeti biopsia, eventual cu colposcopie si, daca leziunea nu s-a vindecat, vei fi nevoita sa faci o interventie chirurgicala de indepartare a leziunii. De asemenea, daca esti infectata HPV, va trebui sa ramai toata viata in atenta supraveghere ginecologica pentru a gasi in timp urmatoarele leziuni care vor aparea.

| ZuuZaaA a răspuns:

Pfoaislaughing
Asta pe ce limba e? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fragment endometru cu glande cu modificari secretorii sporadice intr-un corion predecidual