Întrebare recomandată | Ioanadumitru a întrebat:

As dori sa-mi explicati mai pe inteles, rezultatul unei analize...ANATOMIE PATOLOGICA.ce inseamna rezultatul "Cheaguri fibrino-hematice si mucus cuprizand mici fragmente de endometru cu glande sub stimul estrogenic, corion cu proliferare fibroblasto-fibrocitara si sufuziuni sangvine" E cazul la acest rezultat de vreo tumoara? Va rog raspundeti-mi sunt foarte ingrijorata. Daca am vreo problema grava.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Delicacy a răspuns:

Stai liniştită, dacă aveai tumoară trebuia să menţioneze acolo "proliferare tumorala", nu fibroblasto-fibrocitara.

| Empathizer a răspuns:

Nu e cancer, relaxeaza-te!

| Empathizer a răspuns:

Depinde de unde a fost recoltat fragmentul analizat. Pare sa fie mucoasa uterina in preajma menstruatiei. Daca provine dintr-un loc in care mucoasa uterina nu are ce cauta, atunci ai endometrioza.

| Ioanadumitru explică (pentru Empathizer):

Ce inseamna endometrioza, trebuie tratament? a fost recoltat din uter

| Empathizer a răspuns (pentru Ioanadumitru):

Daca fragmentul a fost recoltat prin curetaj biopsic din mucoasa uterina, e OK, nu e endometrioza. Inseamna ca nu ai nimic de nerezolvat cu medicamente. Endometrioza e atunci cand sunt insule de mucoasa uterina in locuri unde nu au ce cauta (adica in alte organe sau in uter, dar intr-o locatie diferita de mucoasa uterina).
Tumora maligna nu ai, pentru ca nu sunt semnalate celule tumorale cu caracter malign pe buletinul de analiza.

| pisicutzamik a răspuns:

Nu in cel mai rau caz poate ca ai fibron, iar acesta se opereaza nu te ingrijora ca nu este cancer dar mai bine du-te la medicul specialist si el iti va spune sigur care este problema! multa sanatate