| Andrei_Marioara_1972 a întrebat:

Buna ziua va rog frumos sa/mi explicati si mie ce inseamna endometrita hemoragica endocol cu metaplazie scumoasa imatura in descriere scrie >urmatoarelecheaguri hematice ce includ fragmente mici si disociate de glande endometriale cu epiteliupseudostratificatcorlon citogen hemoragic, mici fragmente endocervicale ce prezinta glande endocervicale cumetaplazie scuamoasa imatura a epiteliului am facut un chiuretaj biopsic acum o luna iar acum dupa rezultat doctorul nu mi-a dat nici /un tratament spuneti/mi ce trebuie sa fac multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Era foarte bine daca rugai pe cineva care stie limba romana sa se fi uitat pe text. Tu probabil vorbesti in mod obisnuit o alta limba si de aceea ai scris fara semne de punctuatie, iar textul se intelege foarte dificil. L-am citit de vreo 8 ori, iata ce am inteles (tine cont ca pot fi erori foarte mari, din cauza greselilor de scriere care impieteaza grav intelegerea textului).
Endometrita hemoragica inseamna ca pacienta are o afectiune care asociaza inflamatia uterului cu o hemoragie genitala anormala.
metaplazia scuamoasa imatura a colului uterin este inlocuirea epiteliului normal al colului uterin cu unul anormal. Se poate datora unei infectii sau poate fi o leziune precanceroasa. daca nu este prezenta o infectie evidenta, necesita doar supraveghere (teste Papanicolaou la 6 luni timp de 2 ani, colposcopie la fiecare test anormal sau dupa 2 ani daca nu apare nici un test anormal).
Descrierea histopatologica este conforma cu diagnosticul explicat mai sus. Deocamdata nu trebuie sa faci nimic spectaculos. Mergi din nou la consultatie ginecologica peste 6 luni. Intre timp iti poti face o fenotipare HPV (mai ales daca ai sau ai avut un comportament sexual care te incadreaza intr-o categorie cu risc inalt de infectii cu transmitere sexuala).
daca nu intelegi ec am scris mai sus, te rog cere cuiva care vorbeste bine limba romana sa iti explice. Daca ai impresia ca mi-a scapat ceva, rescrie partea respectiva corect si voi reveni cu explicatii

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la ginecolog!
Doar un medic dupa consultatie si analize iti poate da un tratament adecvat si eventual o posibila interventie chirurgicala.
Endometrioza este tratabila in stare incipienta, cand evolueaza, este nevoie de operatie chirurgicala.
Posibil sa fie asociate si cu chiuretajul avut recent si cu ramasite neeliminate.

| K0sti a răspuns:

Oare or fi si doctori printre copii astia de 14 ani de pe TPU...