| karmmen a întrebat:

Va rog frumos sa imi explicati ce inseamna metaplazia imatura. In urma unui chiuretaj biopsic am primit acest rezultat: cheag hematic care include fragmente de endometru cu aspect dizarmonic hormonal, predomina faza proliferativa mijlocie, alaturat mici lambouri de epiteliu malpighian cu metaplazie imatura.Medicul ginecolog mi-a spus ca rezultatul este bun. Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Interpretarea rezultatului e urmatoarea:
Ai un oarecare dezechilibru hormonal care afecteaza endometrul si posibil o infectie sau un alt factor iritativ local (poate un sterilet). Acestea au produs inlocuirea tesutului normal cu un alt tesut normal care nu are ce cauta acolo (definitia metaplaziei). Adica in uter, pe langa mucoasa de uter se gaseste si mucoasa asemanatoare celei din vagin, mucoasa care e mai rezistenta la agresiuni si apare in uter ca urmare a unei agresiuni cronice.
Rezultatul e bun fiindca nu ai cancer, ai o leziune reversibila care va disparea dupa inlaturarea cauzei. Oricum, ceva este in neregula in sensul ca mucoasa uterului tau sufera si trebuie sa mergi periodic la medic (cam la un an) pentru a fi sigura ca acesta suferinta nu se agraveaza.

| mioara a răspuns:

Intra te rog pe www. sfatul medicului. ro

| pisi dy a răspuns:

Poti s-o rogi frumos pe Brigaela sa -ti explice daca are timp...am inteles ca e anatomopatolog.

| LuS[z] a răspuns:

Schimbare a structurii unui tesut in functie de modificarile mediului. Poate fi fiziologica (exemplu: metaplazia osoasa in procesul de osteogeneza) sau patologica. Metaplazia scuamoasa consta in transformarea epiteliului care captuseste bronhiile din columnar in epiteliu pavimentos; poate fi un semn precoce de cancer. Metaplazia mieloida consta in dezvoltarea elementelor maduvei osoase, care se gasesc in mod normal doar in oase, in alte organe cum ar fi ficatul sau splina, aceasta poate aparea dupa o insuficienta a maduvei osoase

| karmmen explică:

Iti multumesc pentru raspuns, am avut sterilet inainte de biopsie, voi tine cont de sfatul tau... karmmen