| ItsMe6969 a întrebat:

As putea avea SIDA sau HIV daca am herpes la buza( am avut contact sexual acum 2 saptamani). am herepesul de 8 zile. ce remedii imi sugerati? am cumparat niste plasturi dar nu prea au niciun efect...cand apas nu ma doare doar daca intra praf sau mancare.

rog seriozitate. happy

funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti avea SIDA la doua saptamani de la infectare.
Herpesul poate fi intalnit in SIDA, dar nu este specific, in sensul ca milioane de oameni fac herpes fara a fi infectati HIV.
Pentru ca un herpes sa treaca repede, e important sa te ungi local cu Zovirax (e mai bun ca Aciclovirul), dar incepand dinaintea eruptiei (de cand simti usturime locala). Plasturii sunt buni, daca ii folosesti constant 5-6 zile

| Radu_Antonio_1986 a răspuns:

Nu nu are nici o treba una cu alta stai fara griji

| VoceaPacientului a răspuns:

Virusul ce produce herpesul nu are in comun cu HIV decat faptul ca e tot un virus. Ai aici cateva detalii http://www.voceapacientului.ro/....../index.php

| Anischenko_Tatyana_1999 a răspuns:

Nu, nu are nimic SIDA sau HIV cu herpesul

| radik185 a răspuns:

Nu cred sa ai sida, herpesul nu este un simptom al ei