Întrebare recomandată | Anee1667 a întrebat:

As putea face un tatuaj peste o alunita mai mare atata timp cat ea nu reprezinta un risc din punct de vedere medical?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric NU!
Alunitele NU se ating cu nimic, niciodata, fiindca prezinta risc foarte mare sa se tranforme in cancer.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci tatuaj peste ea, prezintă risc din punct de vedere medical.

| Lioana a răspuns:

Ai curaj sa faci tatuaj si nu ai curaj sa mergi la dermatologie sa-ti scoata alunita?
Cele fara risc se pot scoate usor.

| Anee1667 explică (pentru Lioana):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Am mai trecut printr-o experienta similara cu o astfel de operație chirurgicală, dar acum alunita este mai mare, circa 6 cm, nu reprezinta un risc pentru ca am fost la dermatolog, însă știu că deși este o operație simplă recuperarea este destul de grea mai ales ca o am in zona abdominala, cumva am rețineri, am venit cu acesta întrebare crezând strict că aș putea să o acopăr și să nu mai fiu atât de complexata. Bineînțeles, n-aș fi facut această nebunie înainte de a ma consulta cu un medic, totuși am zis sa nu bat drumul degeaba daca pot intreba aici. Mulțumesc mult.

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru Anee1667):

Anne, la ora actuala alunitele de nici un fel nu mai sunt o problema si pot fi eliminate prin sedinte laser din orice zona a corpului indiferent de marimea alunitei, iar asta Violleta2022 cam mananca bors pe aici cu raspunsurile ei de bla bla bla, ea. asta Violleta2022 fiind DESTEAPTA TPU-ului - are si doctorat si la NASA daca o intrebi in cate feluri poate fi creata gravitatie in Univers! Deci, ca sa revin, la un centru dermato privat care au si aparatura laser o sa ai toate informatiile ce si cum o sa iti elimine alunita, neg, pata, umflaturi sau mici cresteri pe piele, gangliono, etc. - cauti un centru privat bun, faci o consultatie si o sa iti spuna si cum se procedeaza si cat costa. Apoi din cate stiu de pe la amicele mele care unele fac video-chat si au apelat la eliminarea de tot felul de alunite de pe corp, dupa extirparea alunitei sau negului pana se reface pielea la fel ca cea din jur se dau cu ulei de cocos care tine pielea moale si o hraneste acolo sa se refaca la culoarea pielii.