| ady000 a întrebat:

Rezultat Tomograf Coloana Lombara.:

Scolioza lombara dextroconvexa
Pensarea spatiului iv. L5-S1.
Protuzie discala mediana la L5-S1.
Articulatiile sacro-iliace normale,

Am 17 ani. Aproape 1 an am avut dureri in zoana lombara.SI in septembrie am facut tomograful. Si docorul a spus ca am coloana stramba (de mic de la calculator etc). Si o fisur inre l5 s1 am inteles. Mi-a zis sa ma rotejez bine de frig, etc. Sa am grija cu greutatile.Si pot sa fac sala.(Faceam sala si de acum 1 an am avut durerea).

Deci ce vreau sa intreb. De cand mi-am facut tomograful,parca au trecut si durerile de spate, rar cand mai faceam efort indelungat. Dar intrebarea mea e Ce inseamna cele de sus si de ce cand stau itins in pat mai mult timp si cand ma ridic simt o fulgeratura jos, asta rar dar din luna in luna,este de la schimbarea de timp ca nu intelesg,sau ca stau cu coloana cateodata prea incordata?(tot e bine ca nu ma mai doare ca inainte, mai deloc)

Va rog cine stie Dau funda Plssad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca ai o hernie de disc care deocamdata nu trebuie operata (protruzia discala). Trebuie sa faci sport care sa-ti intareasca musculatura spatelui si care sa-ti tina coloana intr-o pozitie buna. E posibil ca in timp sa ai nevoie de operatie, mai ales daca vei mai sta in pozitii incorecte sau vei ridica multe greutati.
Nu stai cu coloana prea incorcata, nici nu se poate asa ceva, fiindca coloana este alcatuita din oase. dar cand iti schimbi pozitia intr-un anumit fel, discul herniat irita un nerv care trece prin vecinatate

| ady000 explică (pentru Brigaela):

Da dar doctorul mi-a zis ca nu am nici-o hernie, si l-am intrebat s. A zis doar ca intre l5-s1 e o mica fisura?

| ady000 explică (pentru Brigaela):

In timp mi se poate repara coloana?
S.au trebuie sa ma feresc de asta toata viata, are ceva daca fac flotari sau abdomene usoare? si genoflexiunii? Treaba e daca pe termen lung se va mai duce,doctorul mi-a spus ca nu e hernie, ci asta, si vreau sa stiu daca in timp, daca alerg mereu si fac sport gen flotari, abdomene mai usor, ca sper sa nu ma fulgere?
Doamne fere daca ma bat cu cineva, ce o sa fac? Vreau sa stiu daca ma voi reface pe termen lung cat de cat? Multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru ady000):

Coloana nu se repara de la sine putere. Trebuie sa mergi la un medic de medicina sportiva care iti ca recomanda niste exercitii speciale pentru muschii spatelui care sa tina coloana corect s iti va spune ce exercitii trebuie sa eviti. Daca faci ceea ce trebuie, in timp nu va mai evolua si vei ramane ca acum. Daca faci exercitii de care nu ai voie, se va agrava si vei ajunge la operatie, cu sau fara sechele.
Nu se pune roblema sa te bati cu cineva, esti un om bolnav, stai in banca ta si evita bataile, nu merge in locuri in care poti fi batut, nu iesi noaptea pe strada, nu raspunde la nici o provocare, nu esti si nu vei mai fi apt de bataie

| ady000 explică (pentru Brigaela):

Daca ma duc la Kinoterapeut? e bine? sau kinetoterapuet?

| Brigaela a răspuns (pentru ady000):

Da, kinetoterapeutul iti poate recomanda gimnastica medicala.

| ady000 explică (pentru Brigaela):

Kinetoterapeut sau kinoterapeut?

| Brigaela a răspuns (pentru ady000):

Kinetoterapeut, de la kinetos care inseamna mobil, care se misca
http://dexonline.ro/definitie/kinetoterapeut

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Protuzie discala mediana la L5-S1. Asta este echivalent cu o hernie de disc incipienta. Nu este nicaieri vorba de nici o fisura (care ar fi mult mai grava)

| Sadic a răspuns:

Doar un doctor te poate lămuri complet

| andreeaxxl a răspuns:

Trebuie sa te tratezi, altfel nu o sa-ti treaca niciodata.Trebuia sa discuti cu medicul care ti-a facut tomograful!

| ady000 explică (pentru andreeaxxl):

Doctorul unde am facut tomograful a zis ca o sa imi treaca dar greu... sau ca o sa mai am de furca cu spatele.Dar ma enerveaza ca, sapt trecuta m-am apucat de abdomene usoare flotari si am trecut cu brio, iar cateodata cand ma ridic din pat pac fulgeratura mica, asta se intampla rar cand am coloana incordata sau stau intr-o pozitie naspa...

| andreeaxxl a răspuns (pentru ady000):

Nu e bine sa-ti fortezi spatele, mai bine renunta la sport.Dar nu inteleg doctorul ti-a dat un tratament ceva?

| ady000 explică (pentru andreeaxxl):

Nu mi-a dat nimic, a zis sa am grija ca nu e grav si sa ma pastrez, si sportul, joc doar fotbal nu mai fac sala.SI vad ca de prin septembrie m.am apucat calumea de fotbal si a inceput sa imi treaca durerile, sau am trait cu mentalitatea ca am ceva hernie, pana sa fac tomograful.

| andreeaxxl a răspuns (pentru ady000):

E ok atunci daca nu ai hernie!