| edera007 a întrebat:

As vrea sa am dinti mai albi, desi ma spal in fiecare dim. sunt cam galbenii. ast un ras cat mai urgentwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In zilele noastre, exista pe piata o multitudine de sisteme destinate albirii dintilor - printre ele se numara pastele de dinti speciale, gelurile, benzile sau agentii de albire obtinuti direct de la dentist.

Albirea dintilor este in principiu recomandata persoanelor care au dinti sanatosi - care nu au fost deci supusi multor tratamente - si gingii fara probleme. Hipersensibilitatea dentinara si dintii cu fluoroze sunt contraindicatii ale albirii dentare.

Ea nu este recomandata nici pacientilor cu explozii carioase. "Candidatii" ideali sunt cei care vor sa scape de petele galbene de pe dantura. Cu toate acestea, procedura nu este indicata tuturor.
Cel mai indicat ar fi sa ceri parerea dentistului tau.

Mai poti folosi bicarbonat, sare sau zeama de lamaie.

| BiuL a răspuns:

Te speli cu bicarbonat de sodiu ca si cum te-ai spala cu paste de dinti, insa doar odata pe saptamana, maxim de 2 ori pentru ca bicarbonatul e abraziv. Mai poti incerca benzile de albire Crest White Strips de pe internet, sau albirea profesionista la medicul stomatolog, costa aproximativ 100 euro, Ai grija si cu fumatul, cafeaua, cola si vinul rosul, pateaza dintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la doctorul tau dentist sa iti fac detartraj.Chiar ieri am fost si eu sa imi fac asa ceva si acum am dinti vizibil mai albi.Nu doare absolut nimic

| Alexa_8901 a răspuns:

Te speli cu bicarbonat.DAR doar odata sau de doua ori pe saptamana pentru ca nu e bun in exces si daca dai cu bicarbonat nu mai dai si cu pasta de dintithinking

| WiKiPoKidgs a răspuns:

Incearca sa te speli cu bicarbonat de sodiu. Dupa ce te-ai spalat cu pasta de dinti, pui putin bicarbonat pe periuta si te freci incet.A, si trebuie sa te speli cel putin dimineata si seara (daca nu se poate dupa fiecare masa) nu doar dimineata.