| mary1990 a întrebat:

As vrea sa devin vegetariana, dar ma referă la carne cu la oua sau lapte, doar la carne si grăsimi vreau sa renunța, si as vrea părerea vostra, daca este bine sau rau si de ce? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

In cazul in care vrei sa fii vegetariana,nu se consuma lapte,oua. Daca vrei sa renunti doar la carne,atunci se numeste ca tii un regim ovo-lacto-vegetarian.
Omul, este in asa fel construit, incat este si carnivor, deci ca sa functioneze cum trebuie organismul are nevoie si de proteine! Acestea se gasesc si in alte produse, dar in cantitati foarte mici.Proteinele sunt necesare pentru dezvoltarea muschilor,pentru creier,oase(protejeaza impotriva fracturilor),piele, sange(globule rosii).
Carnea se poate consuma la gratar(dar nu cel cu carbune), la cuptor, fiarta si este nevoie de cantitati destul de mici(cat podul palmei tale). Vitamina B12, necesare organismului, se gaseste in cantitatea cea mai mare in carne.

| awspam a răspuns:

Esti o proasta si nu sti ce vrei, parerea mea e sa mananci ce iti place, nu ce iti spun alti

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Din cate am vazut eu cei care s-au dat pe vegetarianism au scazut in performante fizice si chiar si aspect.Au slabit.Nu mai au culoarea aia rozalie.Sunt asa..ca sa fie ca si prezenta stii?
Cel mai bine e sa gasesti un echilibru in toate.Nu cred ca un lapte de la o vaca de la tara crescuta in natura sau niste gaini hranite cu iarba si cereale fara chimicale sau carne de asemenea sunt chiar atat de daunatoare.
Eu cred ca mai important e prospetimea lor, modul de preparare(una e prajeala/arsura si una e fiert sau chiar crud).
Na..trebuie un echilibru.
E bine sa consumi sucuri facute de tine la storcator.
Mai multe.