| JusTPauL a întrebat:

As vrea sa ma ingras putin, am sub 70kg acum si 1.88cm..am 3 mese pe zi destul de bune zic eu.
Ultima data cand am facut analizele erau in regula, nu cred ca am ceva probleme de sanatate.
Doar cand mai consum alcool excesiv am probleme cu stomacul, ma doare foarte tare si mi-e rau si a doua sau a treia zi.
Dar asta nu toata ziua, doar in weekend-uri, nu stiu sigur daca asta ar putea fi o problema.
Daca iau ceva vitamine/calciu m-ar ajuta cu ceva sa mai pun cateva kg in plus? De 5 ani tot la 73kg m-am mentinut dar in ultimul timp am scazut sub 70kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Omule, suntem DIFERITI, mai e vorba si de genetic. Poate omul e inzestrat happy. Eu de exemplu sa ma mentin la 75kg am nevoie de peste 3100 de calorii pe zi, am vazut un sportiv care la 80 kg inca era in surplus caloric la 3200 (adica inca putea creste in greutate) intelegi diferenta? Ai nevoi speciale, mananca mai mult. Suplimentele nu-s prafuri minune, reprezinta mancare sub forma de pudra. Mananca. Efectul creatinei, retine apa in muschi si te ajuta sa faci fata cu brio la antrenamente (asa pe scurt). Mananca mai mult. Ai nevoie de timp.

9 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Simplu, depunde cat mai putin efort! Eu de cativa ani am tot pus pe mine pentru simplul fapt ca lucrez la calculator foarte mult, ma deplasez cu masina de colo colo, mersul pe jos si miscarea cam greu, nu, inca n-am murit din cauza lipsei de miscare! Mananca bine si stai si pierde-ti vremea! Vezi cu mancatul, masa de seara sa nu fie greu de digerat, sa nu te trezesti pe la 4-5 dimineata cum m-am trezit eu odata si 4-5 zile am tot avut probleme de am trait numai cu grefe, avocado si ceaiuri digestive ca sa-mi revin, da, alcool + mancaruri greu de digerat si mi-am intors pe dos ficatul. Grija mare!
Altceva, dulciurile, alea te ingrasa! Zaharul, corpul are nevoie de o cantitate anumita de zahar, cand depasesti cantitatea respectiva, zaharul este transformat in grasime.
Daca totusi vrei sa iei in greutate si sa arati bine atunci du-te la sala si mananca alimente cu multe proteine!

| DovleacTurbat a răspuns (pentru RB26DETT):

Cel mai prost exemplu "mananca bine si stai si pierde-ti vremea";
" daca totusi vrei sa iei in greutate si sa arati bine atunci du-te la sala si mananca mule proteine" NU proteinele te ingrasa, proteina se ocupa cu intretinerea si repararea tesutului muscular, cresterea in greutate este datorata carbohidratilor. Poti manca cate proteine vrei, daca nu consumi carbo, degeaba.

| RB26DETT a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Cand am zis de sala am m-am referit la faptul ca sa ia in greutate prin marirea masei musculare, nu stiu ce ai inteles. In fine, nu-s nutritionist dar iti spun cum m-am facut eu mare, am mancat si am stat.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru RB26DETT):

Mancat + stat = grasime, decat sa fii mare prin grasime mai bine ramai mic laughing. Degeaba, carbobidratii sunt esentiali, nu va creste inasa musculara fara ei, oricata proteine ar manca.

| JusTPauL explică (pentru RB26DETT):

Nu prea am cum sa nu fac efort, lucrez in constructii, pe interioare dar oricum e greu.

| JusTPauL explică (pentru DovleacTurbat):

Am fost la sala un an de zile, am incercat toata suplimentele posibile, nu am trecut de 73kg.
Doar spate si umeri ce se vedea diferenta, piept si bratele nu prea.dar ca si forta am ajuns sa imping la piept cu 70kg. Dar cam atat nici o crestere in greutate.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru JusTPauL):

Pai normal, ce asteptari ai de la suplimente? Sa te faca Hulk sau? Surplus caloroc prietene, baga 3500+ calorii si ai sa vezi cum iti iei "zboru" peste 73 de kg, cand nu mai cresti maresti in continuare. Cheia e mancatul, suplimentul suplimenteaza o ALIMENTATIE, tie daca n-ai alimentatia la punct ce sa suplimenteze? laughing Mananci.

| JusTPauL explică (pentru DovleacTurbat):

Dar totusi colegul de munca si de sala a crescut in greutate, mancam la fel luam aceleasi proteine, aceleasi exercitii, luam cele mai tari suplimente care le gaseam in franta pentru masa musculara, crestere in greutate, pana si creatina am incercat, nici un efect pentru mine.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru JusTPauL):

Omule, suntem DIFERITI, mai e vorba si de genetic. Poate omul e inzestrat happy. Eu de exemplu sa ma mentin la 75kg am nevoie de peste 3100 de calorii pe zi, am vazut un sportiv care la 80 kg inca era in surplus caloric la 3200 (adica inca putea creste in greutate) intelegi diferenta? Ai nevoi speciale, mananca mai mult. Suplimentele nu-s prafuri minune, reprezinta mancare sub forma de pudra. Mananca. Efectul creatinei, retine apa in muschi si te ajuta sa faci fata cu brio la antrenamente (asa pe scurt). Mananca mai mult. Ai nevoie de timp.

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Aportul de vitamine și minerale în organism este deficitar. Îți recomand un gel de detoxifiere( pentru a elimina toxinele din organism - pauză cu băutura) și concomitent iei lite: vitamine și minerale(naturale 100%), dar ca desert: adăugat în iaurt sau lapte.
https://www.comenziforever.ro/......ra-gel-ID6
Cu gust de ciocolată: https://www.comenziforever.ro/......ra-gel-ID6
Cu gust de vanilie: https://www.comenziforever.ro/......ouch-ID376