| aida009 a întrebat:

As vrea sa slabesc 15 kilograme, dar am nevoie sa cateva sfaturi pentru a slabi mai repede si mai usor. Spuneti-mi cateva alimente care sa-mi taie pofta de mancare sau daca ati slabit atat spuneti-mi cum? Am 15 ani si metabolismul cred ca mi-ar permite sa slabesc atatea kilograme pana la vara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| BellaVampire a răspuns:

Buna!
1. Rodiile

Au un conţinut ridicat de antioxidanţi care stimulează metabolismul. De asemenea, rodiile nu generează o creştere bruscă a glicemiei, de aceea sunt recomandate diabeticilor şi persoanelor care îşi doresc să slăbească. O substanţă numită punicalagina care se regăseşte din abundenţă în rodii ajută la scăderea colesterolului rău şi a tensiunii arteriale.

Se poate folosi în foarte multe preparate: peste cerealele de la micul dejun, peste terciul de ovăz, ca gustare simplă, în iaurt, în prăjituri, budinci, smoothie-uri şi salate. Rodia se taie pe jumătate, după care se bate fiecare jumătate cu o lingura grea sau un mâner de cuţit, iar seminţele vor cădea singure în bol.

2. Fasolea roşie uscată

Boabele de fasole roşie sunt o sursă importantă de proteine, fier, potasiu, acid folic şi magneziu. Sunt potrivite pentru diabetici, deoarece conţin amidon rezistent, ceea ce înseamnă că multe dintre calorii nu sunt absorbite. De asemenea, datorită conţinutului bogat în fibre solubile, fasolea roşie conferă o senzaţie de saţietate de lungă durată şi scade colesterolul rău.
3. Pudra de cacao

Este singura sursă dulce pe care specialistul invitat în emisiune o permite persoanelor care vor să scape de poftele culinare şi să slăbească. Poţi să o foloseşti în smoothie-urile de dimineaţă în combinaţie cu banana care va îndulci băutura. De asemenea, poţi să pui cacao în terciul de ovăz pe care să-l îndulceşti cu ajutorul unui piure de fructe (banane, mere, pere).

4. Dovleacul

Printre nutrienţii pe care-i găsim în dovleac se numără: vitamina A, B1, B3, B6, C, E, acid folic, calciu, potasiu, seleniu, fiert, mangan şi fibre. Dacă eşti dependentă de carbohidraţi, dovleacul este soluţia cea mai bună ca să-i înlocuieşti pe cei rafinaţi cu ceva sănătos şi săţios. De asemenea, dovleacul conţine fibre care te ajută la slăbit. Consumă o cană cu dovleac copt în fiecare zi ca să-ţi potoleşti pofta de paste/pâine.

5. Nucile caju

Nucile şi seminţele crude constituie cea mai bună soluţie pentru a introduce grăsimi sănătoase în alimentaţia ta. Specialistul recomandă folosirea nucilor caju pentru a prepara dressing-uri cremoase pentru salatele tale. De asemenea, nucile caju le poţi folosi pentru a face lapte, creme delicioase pentru prăjituri/tort, dar şi smoothie-uri cu fructe. Un exemplu de dressing pe care-l poţi prepara este să amesteci în blender nuci caju cu seminţe de susan, oţet din vin alb şi portocală.
Si fa mult sport! Te ajuta sigur!
Succes! happy

| Pachenko18 a răspuns (pentru BellaVampire):

Hmm,o dieta nu te prea ajuta, ti-o spun din proprie experienta. eu am slabit 14 kilograme in 17 zile. Cum? Pai, dimineata mancam doar 1 felie maxim 2 de paine prajitu cu..pate de exemplu..si dupa masa, tot asa, o ciorba, sau chiar friptura dar nu in exces cu cat mai putina paine! SI seara dupa ora 18 nu mai bagi nimic in gura, decat apa ..Asa si..tototdata in parelel cu astea, am alergat 30 de min in fiecare seara :), si exercitiul asta : http://www.youtube.com/watch?v=Qy4veWr0Cq8.Sper sa-ti fie de folos!

| Mishelle97 a răspuns:

Salut!
In primul rind bea foaret multa apa undeva macar 1.5l pe zi de dorit 2l, dupa asta trebuie numaidecit sa respecti mesele zilei adica de 5 ori pe zi...kiar daca nu tie foame trebuie sa maninci cit de cit...trebuie sa tii minte ca mincarea ajunge la stomak frt incet asa ca va trebui sa te scoli putin flaminda de la masa, dar daca poti..incerka sa nu bei apa inainte sau in mijlocul mesei, aceasta iti va umple stomacul si nu vei mai vrea sa maninti insa foametea nu va disparea. Evita bananele, strugurii si alte alimente calorice dupa ora 12:00.
Deci nu am experienta dar multe din prietenele mele au incercat asa dieta cu hrisca...cred ca ai auzit...deci intr-adevar au slabit cu 10-15 kg dupa aceasta dieta..Deci ea consta in ceea ca timp de 14 zile consumi numai hrisca, nimic in afara de hrisca ..desigur ca poti adauga si legume(cartofi fripti saufierti,morcovi, varza, castraveti, etc)
In timpul acestei diete are loc detoxicarea organismului iar el nu duce lipsa de vitamine minerale si aminoacizi, pentru ca hrisca este bogata in toate aceste subastante...
Dieta se tine strict 2 saptamini o data pe an...
Sincer sa-ti spun eu tot am de gind sa tin aceasta dieta de miine (8 ianuarie) fiindca si asa aveam kiteva kg in plus inca si sarbatorile si am mai adaugat..am 16 ani si 62 kg..si vreau sa dau jos 10 kg.
Deci plus la asta trebuie numai decit sa faci niste exercitii. Poti face asezari si ridicari de trunchi.te va ajuta ft mult. Poti sati mai dau un sfat "Dimineata inainte de a minca bea un pahar cu apa si du-te pe teren sau undeva si nu e numaidecit sa alergi dar sa mergi undeva vreo 45-60 min... Aceasta te va ajuta cu respiratia, dar si te vei putea gindi la ceva anume ce nu te lasa in pace...
Nu te gindi ca daca ai sa maninci alimente care nu-ti dau voie sa te ingrasi o sa slabesti ..trebuie sa faci si ceva efort fizic.
Deci cam asta a fost parerea mea. poti sa cauti pe net, nu am copiat de nicaieri.e doar o parere, desigur poti sa nu o urmezi.
Dar totusi daca te decizi sa mentii aceasta dieta sa-mi spui ca tia mers.si daca o sa mentin eu numaidecit am sa-ti scriu. daca te intereseaza desigur.ok.
Deci cam aceasta a fost (daca ai citit pina la urma) mersi ca mai ascultat si iti doresc succesein tot!
P.S.:Nu te lenevi..stiu ca lenea e mare cucoana si eu ma lenevesk deseori, dar daca vrei sa obtii un rezultat trebuie sa nu-ti pierzi increderea!(Sfatul vine de la un cosmetolog in devenire..am jumate de an si mai am jumate.)

| gabimen7 a răspuns:

Lasa prostiile scrise de astia mai sus, daca iti e foame si vrei sa slabesti, dar nu vrei sa te ingrasi, baga pufuleti.

| qCiprian69 a răspuns:

La micul dejun: lapte cu cereale, un ou, o rosie si putina branza.

La pranz: o supa usoara, o pulpa de pui dezosata, la gratar si o salata verde.

Dupa ora 18:00 nu mai mananca nimic, consuma doar lichide.
Si cateva alergari seara