| deeya_4624 a întrebat:

As vrea sa va intreb si eu... am voie sa mananc iaurt de fructe? Sau doar iaurt simplu? Am auzit iar de la o prietena ca ii bine sa te imbraci in rosu!? Voi ce ati mai auzit despre varicela? Astept raspunsuri din partea voastra. va multumesc, Andreea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marrr a răspuns:

Insanatosire grabnica! Nu te ingrijora si nu te lua dupa astfel de spuse. Ai voie sa mananci orice produs lichid, dar si iaurtul este bun, oricum ar fi el.
Stai la caldura, pentru ca bubitele sa iasa in afara. Din cate stiu, cand ai varicela este ca si cum ai avea o buba pe interiorul organismului si de aceea trebuie sa mananci supe, ciorbe usoare.

8 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Poti manaca iaurt cu fructe: amesteca fructe in iaurtul simplu si pune o lingurita de miere. Stii macar ce mananci!
E bine sa te imbraci in rosu: supestitia chineza spune ca cei nascuti in anul tigrului e bine sa poarte haine rosii sau macar desuuri rosii in anul acesta pentru protectie.
Varicela este o boal contacgioasa http://www.sfatulmedicului.ro/......gioasa_649

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Varicela şi culoarea roşie nu au nicio legătură.
E ca şi cum ai vorbi de simţul umorului la cartofi sau de greblă cu hands-free.
Mănâncă iaurt de care vrei şi îmbracă-te cum vrei.

Însănătoşire grabnică!

| Zambet a răspuns:

Sunt doar mituri...nu ai voie sa iesi afara si sa faci baie des.in rest poti sa faci ce vreiwinking

| catthshshshs a răspuns:

Ai voie sa mananci ce doresti tu. Si nu are nicio legatura varicela cu culoarea rosie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am varicela...am 12 ani si ma mananca raaausad.
Culoarea rosie n-are nimic...cu varicela.
Vezi doar sa nu faci baie DELOC doar in zonele intime.
NU manca muraturi si condimenteª!
Stai la caldura!
Poti manca orice in afara de (uitate mai sus).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voie doar iaurt simplu andra din deva

| deeya_4624 explică:

Va multumesc mult pentru rapunsuri :*

| deeya_4624 explică:

Si de fructe si simplu