| XxBlueRosexX a întrebat:

Aseara a inceput sa ma cam doara pleoapa inferioara la ochiul stang, azi dimineata cand m-am trezit aveam ochiul putin umflat si rosu iar cand m-am uitat mai bine am vazut un cos micut sub pleoapa, nu ma doare deloc doar imi lacrimeaza ochiul...Mi-e cam rusine sa merg pana la farmacie pentru ca arata destul de urat, daca imi pun comprese cu apa rece trece mai repede sau astept cateva zile pana trece singur sau exista ceva picaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Tratamentul ambulator este suficient pentru majoritatea cazurilor cu probleme minore ale pleoapei.
- evitati folosirea in comun a prosoapelor, buretilor de baie sau a cosmeticelor
- spalati frecvent mainile si nu frecati ochii, mai ales daca aveti grija de cineva cu urcior sau orice fel de infectie
- se spala frecvent mainile daca aveti o infectie in organism si nu se introduc in ochi.
Urmatoarele masuri scad disconfortul si ajuta la vindecare:
- nu se vor folosi cosmetice sau lentile de contact pana la vindecarea completa a urciorului sau salazionului
- se aplica comprese calde, umede. Compresele calde, umede aplicate de 3-6 ori pe zi ajuta la vindecarea mai rapida. Compresa calda ar putea de asemenea ajuta la deblocarea porilor glandelor pentru a se drena si a incepe sa se vindece. Inainte de aplicare se vor spala mainile. Se utilizeza o panza moale sau tifon muiat in apa calda

Daca tratamentul ambulator nu da rezultate, poate fi necesara prescrierea de unguente sau picaturi pentru ochi. Este necesar consultul de specialitate daca:
- devine foarte dureros, creste foarte repede sau continua sa dreneze (mai ales daca se dreneaza puroi)
- roseata si tumefierea depasesc exteriorul pleoapei, interiorul ei sau este la nivelul globului ocular
- sunt probleme vizuale
- nu se amelioreaza dupa 3 zile de tratament ambulator sau nu se vinedeca intr-o saptamana de tratament.
Daca infectia se extinde la nivelul pleoapei sau al sprancenei poate fi necesar tratamentul cu antibiotice orale.

7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

E urcior mergi la oftalmolog pentru tratament sau la farmacie.

| Kerre a răspuns:

Iti recomand sa mergi la o farmacie si sa ceri ceva ce te poate ajuta.

| francut a răspuns:

Ai facut un urcior. Mergi la medic pentru tratament. Nu trece singur.

| francut a răspuns:

Am ras bine! rolling on the floor

| XxBlueRosexX explică:

Care dracu e problema ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Dacă nu știi de glumă, ai buton de report. Dacă ai chef de scandal, ieși în fața blocului mai bine. Sănătate!

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Este vorba despre ulcior sau conjunctivita.Trebuiesc administrate antibiotice la si dupa sfatul medicului (in functie de istoricul medical si de gravitatea infectiei). Incerca sa o tratezi de la prima aparitie, poate deveni cronica (ca la mine) si nu mai scapi de ea(sau foarte greu).Din cate stiu pentru ulcior se pare ca exista si un vaccin, nu l-am testat, informeaza-te mai mult, atat pot sa-ti spun momentan.