| Fluture a întrebat:

In dimineata asta m-am trezit cu ochiul stang umflat pe pleoapa si rosu. Din ce cauza poate fi si ce as putea face sa-si revina? HELP!

Răspuns Câştigător
| Akumaki a răspuns:

Sigur ai tras curent. Ochii sunt foarte sensibili, se umfla si se inrosesc daca tragi curent. Probabil nici nu ti-ai dat seama ca stai in curent ( poti "trage" curent de la 2 geamuri sau o usa si un geam deschise in aceeasi incapere sau poate din autobuz unde probabil, pentru ca este vara si foarte cald, erau mai mult de 2 geamuri deschise sau de oriunde altundeva ) Si de aceea este rosu si umflat, probabil ca iti si lacrimeaza. Mi s-a intamplat si mie, m-am speriat rau dar apoi mama mi-a exlicat ce s-a intamplat si m-am mai linistit. Fereste-te de geamuri dechise sau de incaperi cu 2 sau mai multe iesiri ( de exemplu, camera mea are o usa si un geam - nimic neobisnuit :]] - si daca le tin pe amandoua deschise stau in curent, deci tu trebuie sa eviti asemenea situatii ) sau orice mai poate cauza curent. De asemenea nu trebuie sa "stai" cu ochii-n soare sau la monitor / televizor, daumeaza si mai mult. Incearca sa te odihnesti, remediul cel mai bun si vei vedea ca umflatura se va retrage iar roseata va disparea, adica ochiul tau isi va reveni la "normal". Sper ca te-am putut ajuta. Haikei? --> Funda? :]

4 răspunsuri:
| iiSceneXX a răspuns:

Se intampla. Nu te machia daca o faci, lasa ochiul sa respire. Pune niste Canamicina, e un unguent foarte bun si accesibil. O sa treaca in cateva zile sau mai putin. Incearca sa nu te expui prin praf si altele. Ai grija. Multa sanatate.

| Fluture explică (pentru Dєєa):

NU este vorba de asa ceva la mine. Doar azi m-am trezit cu acest ochi umflat. Multumesc oricum.

| BelleSarah a răspuns:

Dai cu alifie, si incerci sa nu stai in fata ecranelor prea mult happy