| Alina_5575 a întrebat:

De dimineata m-am trezit cu un deget de la picior umflat (destul de tare) da nu stiu de la ce sar fi umflat chiar asa tare.(ca de lovit nu mam lovit la acel picior)? mi-a dat ceva tata cu ce sa ma dau dar degeaba nu trece crying? Ce mi-ar fi de folos ca sa`mi treaca

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Zdrobeste o foaie de varza proaspata, pune-o pe degetul umflat si leaga cu ceva sau pune strans un ciorap.In scurt timp trece si durerea si umflatura. Poti sa repeti operatiunea pana iti trece de tot.(un medic la garda mi-a recomandat asa ceva; a spus ca varza actioneaza mai repede si mai eficient ca medicamentul si a avut dreptate ).

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da-te cu unguentul dat de tatal tau pana luni. Nu iti va trece, doar va face durerea mai suportabila. Luni du-te sa te vada medicul de familie, sa nu fie o criza de guta (desi in tinerete sunt extrem de rare).

| amaadina a răspuns:

Poate ti'a intrat unghia în carne...
Poți sa-ti pui o bucata de ceapa prăjita, pe toata unghia... [da' nu ceapa prăjită cu uleihee hee]

| lencikk a răspuns:

Cel mai posibil tia intrat unghia in carne...nu a ti-ai taiat bine unghia sau sa agatat in plapuma in timpul noptii.si acel loc sa infectat. daca nu vezi nici o schimbare pana maine ma refer la o schimbare in bine. du-te pana la doctor.am avut si eu asa dar mi-a trecut.insanatosire grabnica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai facut pedichiura? ori te-ai intepat in ceva, se mai intampla sa ne intepam si sa nu ne dam seama, in curand o sa colecteze si ai sa vezi punctul de intrare, daca te loveai se invinetea.