| CenturyChild a întrebat:

Azi de dimineata din greseala m-am lovit cu degetul mic de la picior in coltul usii de la balcon (usa destul de solida). M-a durut destul de tare dar cum umblam eu in papuci cu varful deschis nu ma mai chinuit. Cand sa plec la scoala mi-am pus conversii care sunt mai stransi la bot si m-a durut toata ziua (am incercat sa calc mai intr-o parte dar tot ma durea). Acuma seara am incercat sa imi tin laba piciorului dreapta (ca la balet) si nu am reusit adica prea ma doare. Mama zice ca daca maine e tot asa o sa ma duca sa-mi faca radiografie si daca e cazul il pune in ghips... Si stiu ca pentru un deget iti pune jumate de picior in ghips iar eu duminica am demostratie la karate si nu pot sa mi-l pun in ghips (adica nu pot sa fac demonstratia cu picioru' in ghips...). Si acum intrebarea : S-o fi rupt/fracturat? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Întrebarea este de copil prost, dacă tu nu știi, noi cu atât mai puțin! Du-te să faci o radiografie, că dacă nu este pus la vreme în ghips / ghips, se poate agrava, iar recuperarea devine, mult mai dificilă.

| iStarry a răspuns:

Am patit si eu asta pe la 3 ani, doar ca eu mi-am prins un deget de la mana la usa straight face pe mine m-a dus la spital-si mi-a facut radiografie dar nu mi l-am rupt big grin asa ca desi nu il ai rupt, tot o sa trebuiasca un bandaj pe care il vor schimba asistentele o data la 2-3 zile...stai linistita ca nu te interneaza laughing siiiii... despre karate. pai nu prea ai ce face ca daca te fortezi o sa fie mai rau straight face