| m3zzzu a întrebat:

Aseara dupa ce am mancat, cam dupa 10min, m-a luat o stare nasoala tare. Adica incepea sa ma doara stomacul daca intelegeti ce vreau sa zic. Dupa ce am mancat am plecat la prietena mea, ea fiind la sfarsit de tratament (Avea mai exact ce am eu acum : Dureri de cap, stari de somnolenta etc) Dupa ce am venit de la ea, in drum spre casa mi-a venit sa vomit de numa-numa. Direct in prima tufa am zburat. Cand am ajuns acasa (Pe la ora 20) mi s-a facut si mai rau. La 21:30 eram deja in pat la viast... Ciudat, la 5 m-am trezit si nu mai puteam adormi. Acum nu mai pot de somn, imi vine sa vomit tot timpul, dupa ce beau apa in maxim 1min gura mie uscata. Spuneti-mi si mie ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul familie pentru investigaţii, posibil o răceală (gripă) sau afecţiuni ale stomacului ori ficatului.
Nu te grăbi când mănânci, mestecă bine alimentele înainte de a le înghiţi.
Un ceai de lămâie îndulcit cu miere, un metoclopramid, pâine prăjită, etc.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Gastro-enterocolita. Regim alimentar, poate ceva antibiotice, si multe lichide - preferabil supa strecurata si ceai, caldute. Sa mergi la medicul de familie, musai.

| tyana a răspuns:

Indigestia(ce cred ca ai tu) are cam aceleasi simptome cu toxiinfectia alimentara si e greu sa faci diferenta daca nu esti medic.
Ar fi bine sa te vada macar medicul de familie si sa ii explici exact prin ce ai trecut.Pana atunci bea multe lichide(ceai de sunatoare in special sau menta)neindulcit, nu foarte cald dar nici rece, la temperatura camerei si stai in pat.Mananca paine prajita sau orez fiert.Pana maine ar trebui sa te simti mai bine daca a fost doar indigestie. Daca e toxiinfectie alimentara lucrurile se complica de asta ar fi bine sa te vada medicul.Ca medicatie ar fi bine sa iei metoclopramid.

| Tourniquet a răspuns:

Am patit si eu chestia asta. Dar, facusem insolatie. Acum, cum nu e soare, nimic... poate ai patit ceva. Vreo alergie la unul dintre alimentele pe care le-ai mancat. Te rog, du-te la medic. Nu ignora sfatul. Pana ajungi la medic, pentru stari de voma ia Metoclopramid, mananca paine prajita, ceai de menta neindulcit.

| Sin a răspuns:

Probabil mancarea consumata continea un aliment alterat (sau pe cale sa se altereze).
Pot fi de asemenea: o reactie alergica la un anumit aliment, probleme cu ficatu. sau o indigestie.
Bea un ceai de menta (sau salvie)cu lamaie pentru greata.
Incearca sa mananci si o grefa.

| CriCri a răspuns:

Ar trebuie sa te duci la un medic. El stie mai bine ce trebuie sa faci.

| BlueBolty10 a răspuns:

Nu prea stiu, dar medicul da.Iti recomand sa mergi la unul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai consumat ceva alimente la care esti alergic.In orice caz du-te la medic!winking

| CrynnaMarya a răspuns:

In primul rand du-te la doctor