| anonim_4396 a întrebat:

Aseara m-a muscat o albina de nas, mai in jos de ochi. am scos acul, am tinut compresa cu gheata si am dezinfectat cu spirt. dimineata m-am trezit cu o mare umflatura care imi acapareaza toata fata... abia mai vad... ce sa fac sa dispara cat mai repede? please help meeesad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fugi la urgenta, ai facut o reactie anafilactica la muscatura de albina. Iti vor administra un antihistaminic de urgenta. Unde sunt parintii tai, nu te-u vazut cum arati? De la o asemenea reactie anafilactica se poate si muri, nu vreau sa te sperii dar ia masuri de urgenta!

| yellowalien a răspuns:

Asa se intampla cand te pisca o albina de fata sau chiar si pe pielea capului... se inflameaza foarte tare...
A patit o colega asa ceva, si in vreo saptamana i-a trecut de tot. Nu cred sa fie ce spune Abh, pentru ca daca era vorba de o reactie anafilactica deja era prea tarziu acum; nu mai apucai tu sa ne scrii pe TPU...
Ai rabdare, ca va trece! Mai tine comprese reci acolo si asteapta sa treaca!