| roxyrocks a întrebat:

pe fratele meu l. a muscat aseara un tantar de ochi
si azi-dimineata s. a trezit cu ochiul umflat
i. a pus mami compresa cu apa rece.si i se mai desumflase
dar cand s. a trezit acum, dupa-amiaza parca e mai umflatsad
ii tot punem comprese cu apa rece. dar nu stiu parca nu ii trece...si parca i s. a inrosit putincrying... sfaturi? medicul de fam a zis sa. i punem comprese cu apa recesad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergeți cu el la urgențe, ce mai așteptați? Trebuie instituit tratament de specialitate nu numai comprese reci!
Sănătate.
Pa, pa.

| Corina a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar medicul de familie e putin cam incompetent. Daca piscatura de tantar s-a inrosit si s-a umflat, inseamna ca fratele tau este alergic la piscaturi de insecte si medicul ar fi trebuit sa-i dea un antihistaminic (ex. Zirtek, Xizal, Claritine, Aerius etc.) si o crema pentru piscaturi (ex. Advantan Milk). Mama ta poate merge cu fratele tau la un specialist dermatolog sau la un alergolog, daca medicul vostru de familie nu se pricepe sau sa schimbe medicul de familie. Si fata mea face blande f. mari la piscaturi de insecte si medicul mi-a spus ca e alergica. Sanatate maxima!

| Kate21 a răspuns:

Mai bine mergeti la un oftamolog, continuati cu compresele pentru ca ajuta la mancarime - si nu il lasati sa se scarpine!
sper ca te-am ajutat
bye
happy happy happy

| Innocence a răspuns:

Exact acelasi lucru a patit si un vecin mai mic de-al meu acum o saptamana. Era afara cu bunica lui si nu stiu cum se face ca venind de la joaca avea o umflatura mare si alba la tampla(toti am crezut ca e o simpla muscatura de tantar, atata tot), dar a doua zi am aflat ca starea lui s-a agravat, cum ai spus i s-a umflat ochiul si i s-a inrosit, ei...nu stiu ce i-a facut in seara respectiva, ce comprese i-a pus, dar s-a internat in spital cu el pentru o noapte. Ochiul a mai fost umflat cam o zi, iar pe urma a inceput sa isi revina. Vecina aceea mi-a zis ca a avertizat-o si doctora in legatura cu tantarii care se pare ca anul acesta sunt veninosi.nu stiu ce sa zic! Aveti grija!winking

| Innocence a răspuns:

Acelasi lucru a patit si un vecin mai mic de-al meu acum o saptamana. Era afara cu bunica lui, jucandu-se, cand s-a intors avea o umflatura mare si alba la tampla( o intepatura de tantar, atata tot, a crezut toata lumea). Dar a doua zi am aflat ca starea lui s-a agravat-cum ai spus- ochisorul era umflat si rosu. Nu stiu ce i-a facu ce comprese i-a pus cu o seara inainte dar a fost nevoita sa se interneze cu el in spital pentru o noapte. Cand s-a intors ochiul mai era putin rosu, dar dupa doua zile isi revenise. Vecina mi-a zis ca si doctora a avertizat-o in legatura cu tantarii care se pare ca anul asta sunt veninosi. Nu stiu ce sa zic. Aveti grija!happywinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil ca regiunea respectivă sa se fi infectat iar ochiul inrosit poate insemna fie ca a tras curent, fie conjunctivita sau ulcior (orjelet). Compresele cu apa rece sunt utile, dar daca roseata/umflatura nu trece intr-un interval de 2 zile si se umfla mai tare se recomanda picaturi oftalmice. Tobramicina este indicata pentru ca actioneaza pe un spectru larg de afectiuni oculare si infectioase (la nivelul ochiului si pleoapelor). Pentru orice nelamuriri vizitati un medic oftalmolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-i copilului pe pleoapa si in ochi kanamicina sulfat H unguent oftalmic cu hidrocortizon(UNGUENT), comprese cu apa rece, bravo, fenistil(unguent), PENTRU MANCARIME si prednison, pentru alergie, mancarime si edem(intepatura), Claritin pentru Alergie si Eritromicina(antibiotic), mai multe (de cate ori sa-i dai la copil pe zi), afli de la medic sau farmacist.Medic asistent uman Poiana SIbiului, judetul Sibiu.SA-I FIE DE LEAC! PA.

| roxyrocks explică:

Ms pentru ajutor, dar nu a fost nevoie de urgente, pentru ca i s. a desumflat ochiul peste noaptehappy
mersi mult de ajutor:*